Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak nakupovat televizor

Jak nakupovat televizor?
Při výběru televizoru je třeba se zamyslet především nad tím, z jaké vzdálenosti budete obrazovku sledovat. Vzdálenost diváka od obrazovky by měla být přibližně pětinásobkem úhlopříčky televizoru. Nejrozšířenějším formátem jsou obrazovky s poměrem stran 4:3, prosazovat se začíná s nástupem DVD i formát širokoúhlý, s poměrem stran obrazovky 16:9 (o tomto pojednává nᚠčlánek Jaký zvolit formát TV). Kromě standardních obrazovek nabízejí výrobci televizorů i obrazovky projekční, plazmové a LCD. Klasické obrazovky jsou však stále výrazně levnější.

Méně náročného diváka jistě uspokojí bohatá nabídka televizorů s úhlopříčkou 55 cm. Dnes již mají i tyto levné přístroje dostatečně bohatou výbavou. U nejlevnějších modelů chybí stereo zvuk a dekodér teletextu. U těchto levnějších televizorů je dobré se zaměřit především na možnost naladění programů kabelových televizí v rozsahu „Hyperband“. Absence této funkce vám může v budoucnu (až k vám do domu natáhnou kabel) velmi zkomplikovat příjem.

Nejprodávanější jsou televizory s úhlopříčkami 62, 70 a 72 cm. Tyto modely střední cenové kategorie mají už zpravidla velmi slušnou výbavu. Oproti levným pětapadesátkám mají zpravidla větší možnosti nastavení obrazu a zvuku podle individuálních požadavků uživatele. S narůstající velikostí úhlopříčky má televizor kromě vyšší ceny zpravidla i další nadstandardní výbavu (prostorový zvuk, 100Hz obraz, PIP, vyšší pamě teletextu, více přípojných míst, přepínáním na formát 16:9 (u televizorů s obrazovkou 4:3) a další funkce. Projekční, plazmové a LCD televizory jsou nejdražší variantou. Před jejich nákupem je vhodné se informovat o jejich vlastnostech a funkcích u odborného prodavače.

Ladění
Tunery současných televizorů zvládají běžně ladění v pásmech UHF, VHF a mají zpravidla také Hyperband rozsah. Nabízejí běžně i více než 100 míst pro automaticky nebo ručně naladěné stanice. Výhodou je možnost seřadit a pojmenovat uložené stanice dle svého uvážení.

Obraz
Levnější televizory pracují s obnovovací frekvencí obrazu 50 Hz za sekundu. Televizory se 100 Hz technologií promítají obraz dvojnásobnou rychlostí. Výsledný obraz při vyšší obnovovací frekvenci je klidnější a méně unavuje oči. Tyto reklamní věty však odborníci zpochybňují a tvrdí, že kvalitní 50Hz televizor předčí v kvalitě obrazu některé přístroje 100Hz, zvláště pak při sledování rychle se měnících obrazů. Profesionální monitory dodnes používají klasických 50 Hz. V současné době přibývá modelů u kterých lze přepínat mezi 50 a 100 Hz provozem, což umožňuje divákovi vybrat ideální nastavení podle sledovaného filmu. Výrobci nabízejí i další vylepšení obrazu. Mezi nové technologie patří 100 Hz Digital Plus a DCR-MF. Existují i další digitální vylepšení obrazu, mezi které patří meziřádkového blikání, přechody jasu, barevné přechody, potlačení šumu, kontrola ostrosti, kontrola kontrastu, nastavení odstínu obrazu a podobně. K dalším doplňkovým funkcím patří například Zoom (umožňující zvětšení části obrazu), funkce obraz v obraze (PIP) a obraz vně obrazu (POP). Aby bylo možné skutečně souběžně sledovat dva programy, je nutné, aby byla televize vybavena dvěma tunery. Televizor pouze s jedním tunerem a funkcí PIP umožňuje souběžně sledovat kanál naladěný na vašem videu. Běžná je u současných přístrojů rovněž funkce STILL (zmrazení obrazu).

Velikost úhlopříčky obrazovky se běžně udává v centimetrech i v palcích. Počítejte ale s tím, že viditelná úhlopříčka bývá o 3-5 cm menší než výrobcem udávaný údaj. Pro snazší orientaci nech vám poslouží následující přehled: 25 cm = 10 palců, 37 = 14, 51 = 20, 55 = 21, 63 = 25, 70 = 28, 72 = 29, 82 = 32, 85 = 33, 92 = 36, 95 = 37, 104 = 41, 106 = 42, 118 = 46, 133 = 52, 135 = 53, 155 = 61.


další stránka
Související články:
 • 100 Hz televizor
 • JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
 • Jak nakupovat automatickou pračku
  Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
  Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
  Jak nakupovat myčku nádobí
  Jak nakupovat pečící troubu
  Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
  Jak nakupovat televizor
  Jak nakupovat varnou desku
  Jak nakupovat videokameru
  Jak nakupovat vysavač
  Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
  Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
  Jak používat automatickou pračku
  Jak pouŞívat fritovací hrnec
  Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
  Jak používat myčku
  Jak používat vysavač
  JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
  Odmrazování mrazniček
  Přehled služeb našich TV
  Renovace kazet do tiskĂĄren
  SluŞby na ÈT
  SuĹĄenĂ­ ovoce
  Symboly na prĂĄdle
  Údržba řetězových pil
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17