Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak nakupovat videokameru

Objektiv
Amatérské videokamery mají objektiv zabudován napevno a výměnná optika bývá opravdu jen výjimku. Všechny současné videokamery mají objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností, tzv. transfokátory, které umožňují obraz přiblížit a plynule zvětšovat či zmenšovat scénu. Minimální bývá osminásobné optické přiblížení, standardem deseti až šestnáctinásobné a zvláštností není ani dvaadvacetinásobné.
Amatérské videokamery zaostřují většinou automatiky. Neměla by ale určitě chybět možnost zostření řídit ručně.

CCD snímač
O kvalitě záznamu rozhoduje také obrazový snímač CCD, který převádí optický obraz do elektrické podoby. Televizní obraz v normě PAL je složen z 414 720 bodů. U videokamer VHS-C/Video 8 jsou standardem snímače s 320 000 body, u modelů S-VHS-C/Video Hi8 s 470 000 body, přístroje DV a D8 využívají typy s počtem cca 1,5 milionu obrazových bodů. Tak vysoký počet bodů si ovšem nevyžádala videočást těchto přístrojů, ale jejich integrovaná fotočást. Pokud hodláte používat videokameru i jako fotoaparát, jistě oceníte režim DSC (Digital Still Camera), ve kterém je možno pořizovat statické snímky. Pokud hodláte tyto snímky i tisknout, je třeba aby kamera disponovala rozlišením alespoň 1Mpix. Ani s tímto rozlišením však nepočítejte se snímky většími než 9x13 cm.

Stabilizátor obrazu
Miniaturizace videokamer a velké transfokační rozsahy jejich objektivů sice rozšířily jejich snímací možnosti, ale zároveň přinesly i nová úskalí. Na rozdíl od dřívějších velkých a těžkých videokamer, které při natáčení pevně spočívají na rameni kameramana, současné malé a lehké přístroje není při snímání z ruky o co opřít. Výsledkem je méně klidný, rozklepaný obraz, a to tím víc, čím delší ohnisková vzdálenost je nastavena a pochopitelně i čím je ruka kameramana méně jistá. Proto je stále větší počet modelů vybavován stabilizátory obrazu. Při natáčení z ruky určitý neklid ale vždy zůstává. Náročnější kameramani, by proto měli do své výbavy zahrnout i vhodné ramenní či hrudní opěrky.

Kamera Sony DCR IP 210

Expozice a vyvážení bílé
Expoziční automatiky, jejichž úlohou je zajistit optimální prokreslení obrazu, pracují bu? zcela samostatně, nebo dovolují expozici v různé míře ovlivňovat. Ideální jsou ty, které umožňují volit mezi plně automatickým a ručním režimem.
Vyvažovací automatika upravuje barevné podání tak, aby bílá, od níž se odvíjí vyvážená reprodukce všech ostatních barev, byla skutečně bílá. Automatiky některých videokamer řídí vyvážení naprosto samostatně, u jiných nabízejí i poloautomatické "ruční" vyvážení na konkrétní prostředí a většinou také dvě či tři volitelná fixní nastavení. Běžný uživatel většinou zcela vystačí s plně automatickým režimem.

Hledáček
Hledáček je většinou nedílnou součástí přístroje, hledáčky odnímatelné se objevují až u poloprofesionálních modelů. ?ím je hledáček variabilnější, tím lépe, minimem by měla být alespoň možnost jeho svislého sklápění.
Hledáčky obsahují bu? miniaturní klasickou černobílou obrazovku, nebo barevný LCD zobrazovač. Samozřejmostí by měla být nastavitelná dioptrická korekce.
U některých videokamer hledáček nahrazuje velký LCD displej. LCD zobrazovač, doplněný malým reproduktorem, se uplatní například při prezentaci a zpracovávání záznamů, kdy zastane roli kontrolního monitoru. LCD displej sice rozšiřuje možnosti kamer, ale protože jejich cenu zvyšují i o několik tisíc korun, je-li na výběr model s ním a bez něj, je třeba zvážit, zda se tato investice vyplatí.

Mikrofon
Podle koncepce zvukové části mají videokamery bu? monofonní, nebo stereofonní mikrofon, vesměs vestavěný přímo do jejich těla. To však nebývá ideální řešení, protože mikrofon se většinou nedaří zcela izolovat od skříně přístroje, takže se na něj často přenášejí ruchy spojené s obsluhou a v tišším prostředí i hluk mechanik. Výhodnější proto bývá mikrofon usazený do samostatného nosiče.
Výhodný, ale nikoli nezbytný, je i výstup pro sluchátka, nebo ta lze redukcí připojit také na obyčejný audiovýstup cinch. Sluchátka se vyplatí zejména při natáčení zvukově náročnějších záznamů v exteriéru.


předchozí stránka  další stránka
Jak nakupovat automatickou pračku
Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
Jak nakupovat myčku nádobí
Jak nakupovat pečící troubu
Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
Jak nakupovat televizor
Jak nakupovat varnou desku
Jak nakupovat videokameru
Jak nakupovat vysavač
Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
Jak používat automatickou pračku
Jak pouŞívat fritovací hrnec
Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
Jak používat myčku
Jak používat vysavač
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Odmrazování mrazniček
Přehled služeb našich TV
Renovace kazet do tiskĂĄren
SluŞby na ÈT
SuĹĄenĂ­ ovoce
Symboly na prĂĄdle
Údržba řetězových pil
Databáze servisů obsahuje:
3422 záznamů
Poslední aktualizace stránek:

13.03.2016 17:17