Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Renovace kazet do tiskáren

Už jste také přemýšleli jak zlevnit svoje náklady na tisk dokumentů a nad vztahem mezi cenou tiskárny a náhradní náplně a už tonerové nebo inkoustové? Je podivné, že nová inkoustová (bublinková) tiskárna pro domácnost stojí okolo tří tisíc korun a náplň do ní je v porovnání s její cenou více než třetinovým nákladem. Nebylo by možné tady ušetřit?

Protože do naší servisní poradny přišly dotazy i na toto téma, rozhodl jsem se vyjímečně napsat článek o mých zkušenostech s plněním a používáním inkoustových kazet i když je to poněkud vzdálené tématu tohoto serveru. V době psaní tohoto článku právě probíhal veletrh Invex, proto jsem navštívil také stánky některých firem a zeptal jsem se na některé problémy s renovacemi jak inkoustových tak i tonerových tiskových kazet.

Když se trochu porozhlédneme po obchodech se spotřebním materiálem pro tiskárny, zjistíme, že máme prakticky tři možnosti, jak řešit situaci, kdy tiskárna odmítá tisknout, protože jaksi nemá čím.
Můžeme zakoupit orginální kazetu s inkoustem, renovovanou kazetu s inkoustem, takzvanou plnící sadu nebo dokonce jen inkoust v láhvi a sami naplnit naši prázdnou kazetu.

Nejdražším řešením, kterému bychom se rádi vyhnuli, je použití orginální kazety. Na straně druhé je to nesporně řešení, které nám (z pochopitelných důvodů) doporučují bez vyjímky všichni výrobci tiskáren, kteří jsou současně výrobci náhradních náplní do nich, zatímco od dalších dvou alternativ nás nejrůznějšími způsoby odrazují. Už jsem slyšel a četl argumenty jako nedostatečná kvalita tisku, riziko poškození tiskárny, ztráta záruky (po proběhutí záruční doby ztrácí tento argument na váze) nebo jste také určitě zaznamenali celou (dle mého názoru podivnou) reklamní kampaň o věcech, co se nevyplatí znovu plnit.
Použijeme-li renovovanou kazetu, jde o řešení o 20% - až 40% levnější. Jak jsem již psal, výrobce tiskárny si takové řešení nepřeje a můžeme jej tedy v době záruky využít pouze na vlastní nebezpečí.
Posledním řešením je vlastnoruční plnění kazety, které provádíme zpravidla pomocí jednoduché plnící soupravy. Při tomto způsobu plnění můžeme dosáhnout úspory až 80% nákladů. Toto řešení si výrobci tiskáren také nepřejí.

Osobně jsem vyzkoušel všechny tři možnosti zajištění inkoustu pro tisk na kazetách pro HP 690 (HP 51629A) v době asi před třemi roky.

Vlastnoruční plnění je opravdu pro člověka zručného a trpělivého. Naplnil jsem postupně asi 25 kazet. Podle návodu vcelku jednoduchá věc. Je potřeba vyvrtat dírku do přesného místa obalu kazety, nalít inkoust, napustit vzduch a zašpuntovat vyvrtanou dírku. Bohužel plnění není ani zdaleka tak jednoduché, jak se dočteme v návodu k použití. Vyvrtat dírku je hračka, nalít inkoust taky není větší problém, i když zde už hrozí, že se při troše neopatrnosti umažeme.
Zbývá tedy nafouknout pomocný měch, zašpuntovat dírku a povolit nafouknutý vzduch, aby se vytvořil podtlak. Když se vše povede, nevytéká inkoust ani samovolně tryskami, ani přes zadní přivzdušňovací meandr a můžeme zkusit tisknout. Teprve potom se ukáže, zda je vyhráno.

Pokud se nepodaří vytvořit v kazetě dostatečný podtlak, pravděpodobně se zamažeme od inkoustu nebo když si toho včas nevšimneme, pokape nám inkoust do tiskárny.
Při zkušebním tisku teprve zjistíme, zda kazeta tiskne. Já jsem měl úspěšnost asi tak 50% při prvním plnění, zhruba 25% při druhém plnění a pokoušet se naplnit kazetu potřetí nemá smysl. Pochopitelně po pětadvaceti naplněných kazetách je zjevně brzy na nějaké větší závěry. Když se plnění nepodaří, je asi nejlepším řešením vyhodit naplněnou kazetu i s inkoustem. Pokoušel jsem se sice odsát inkoust zpět a použít znovu, ale při takové operaci se už zcela jistě neubráníte potřísnění inkoustem, navíc si nemůžete být úplně jisti, zda se do inkoustu nějak nedostal prach nebo jiné nečistoty.
Po oněch asi pětadvaceti naplněných kazetách a dvou ušpiněných košilích jsem vlastnoruční plnění zcela vzdal a myslím, že při jeho úspěšnosti a vysokém riziku možných škod nejen na tiskárně ale i na oděvech, to není ten správný způsob plnění inkoustových kazet.
Mnohem rozumnější je koupit inkoustovou kazetu již naplněnou (renovovanou). Je jen otázka kdo a jak renovaci provádí.

Srovnávací tabulka nákladů pro jednu tiskovou kazetu HP 690 (51629A)
způsob naplněnícena za 40 ml s DPH
orginál 1095,-
plnící souprava 610,-
inkoust k plnící soupravě pro 2 naplnění346,-
inkoust v lahvi 250ml132,-
renovace (ABEL)720,-
výkup orginální prázdné kazety100,-


Existují firmy, které provádí renovaci, spočívající jen v doplnění inkoustu. Jak jsem se přesvěčil při nákupech těchto kazet i při vlastnoruční renovaci, nestačí jen doplnit inkoust. Takové kazety mají vysoké procento poruch a tak přinášejí často více starostí než užitku, takže ani renovace tiskových kazet podobnými firmami bych díky vlastním zkušenostem, i přes relativně nízké ceny, nedoporučil.

Pro odborné renovace tiskových kazet také hovoří i ekologické hledisko. Tyto kazety totiž patří podle zákona o odpadech do kategorie až nebezpečných odpadů, které bychom rozhodně neměli vyhazovat do popelnice. Tím, že použité kazety předáme nebo odprodáme zodpovědné odborné firmě k renovaci, současně šetříme svoje životní prostředí. A to je opravdu dnes více než nutné.

Tady by mohl můj článek končit, ale protože jsem na Invexu objevil zajímavé informace, nekončí a tak si prosím otočte na další stránku.


další stránka
Jak nakupovat automatickou pračku
Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
Jak nakupovat myčku nádobí
Jak nakupovat pečící troubu
Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
Jak nakupovat televizor
Jak nakupovat varnou desku
Jak nakupovat videokameru
Jak nakupovat vysavač
Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
Jak používat automatickou pračku
Jak pouŞívat fritovací hrnec
Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
Jak používat myčku
Jak používat vysavač
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Odmrazování mrazniček
Přehled služeb našich TV
Renovace kazet do tiskĂĄren
SluŞby na ÈT
SuĹĄenĂ­ ovoce
Symboly na prĂĄdle
Údržba řetězových pil
Databáze servisů obsahuje:
3422 záznamů
Poslední aktualizace stránek:

13.03.2016 17:17