Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak používat vysavač

Některé věci dokážeme správně ocenit, až když je ztratíme.
Kdo se jednou musel pustit do úklidu bez vysavače se jistě bude starat o to, aby byl jeho vysavač v dobré kondici a nemusel zbytečně putovat do servisu. Proto se zde pokusím shrnout zásady správného používání a údržby vysavačů.

Před prvním úklidem

Nejčastěji se při prvním použití vysavače mylně necháme strhnout pocitem, že vysavač je natolik jednoduché zařízení, že není nutné číst návod na jeho použití. Nepodceňujme návody a věnujme chvíli času jejich přečtení.
Podle návodu také zkontrolujeme, zda jsou všechny filtry správně umístěny na předepsaných pozicích a teprve potom můžeme začít vysávat. U víceučelových vysavačů je nutné zvolit správný typ filtru podle toho, zda budeme vysávat suché nebo mokré nečistoty, či šamponovat koberec.


Vysávání suchých nečistot

Vysávání samo o sobě je nenáročná činnost, kterou si ještě ulehčíme, pokud využijeme pro každou uklízenou plochu správnou hubici. Popis základních typů hubic a jejich využití najdeme v článku "Jak nakupovat vysavač".
Pokud při práci s vysavačem, který má kontrolu naplnění prachového filtru, vysavač signalizuje nutnost výměny filtru, neváhejme jej vyměnit i když si myslíme, že dosud není plný. Kontrola určuje průchodnost filtru, která je pro správný chod vysavače velmi důležitá. Pokud kontrolka signalizuje nedostatečnou průchodnost filtrů, je účinnost vysávání natolik snížena, že další vysávání sice některé nečistoty zachytí, ale zdaleka již ne dostatečné možství. A je ještě další důvod k vyměně filtru. Motor vysavače je totiž chlazen procházejícím vzduchem, takže kontrolka nesignalizuje jen stav, kdy je účinnost vysávání již nedostatečná, ale také je nedostatečný průchod vzduchu motorem, který je navíc více namáhán a tedy se nadměrně zahřívá, což má negativní vliv na jeho životnost.


Vysávání mokrých nečistot

Na vysávání mokrých nečistot a šamponování koberců je nutné použít jen vysavače, které jsou pro toto použití určeny, se správnou sadou filtrů. Pokud bychom použili vysavač určený jen na vysávání suchých nečistot pro vysávání vody, riskujeme jeho zničení.
Filtr určený pro mokré vysávání je zpravidla z molitanu nebo podobného materiálu. Má za úkol odloučit z proudu vzduchu kromě nečistot také zbytky vody.

Vysavačem pro "mokré vysávání" můžeme kromě šamponování koberců například odsát vodu z ucpaného dřezu nebo řešit jiné domácí "katastrofy". Přitom je ale důležité sledovat, abychom nepřeplnili nádrž na odsáté nečistoty. Vysavače na mokré vysávání často mají uzavírací plovák, který uzavře přívod vzduchu do turbín, pokud hladina tekutiny ve sběrné nádobě přesáhne určitou mez. To poznáme podle výrazné změny zvuku vysavače. Po vylití odsáté tekutiny můžeme pokračovat ve vysávání. Nikdy nevysáváme hořlavé tekutiny, hrozilo by vzplanutí nebo výbuch jejich výparů.

Před ukončením vysávání propláchneme sací hadici a trubky násátím čisté vody. Tím zamezíme přischnutí nečistot a možnému vzniku zápachů a plísní uvnitř sacích trubic a hadic.


Velká a malá šamponovací hubice a stěrka Šamponování koberců

Před šamponováním koberců je třeba u většiny vysavačů připojit hadičky pro vedení saponátu od čerpadla k tryskám a u některých připojit nádobu na saponát.
Pro šamponování koberců použijeme jen saponát určený ke strojnímu čištění koberců. Saponát je vstřikován do koberce pod tlakem a pokud by příliš pěnil, snížila by se účinnost čištění.
Kvalita saponátu je pro strojní čištění důležitá také proto, aby saponát nezalepoval ventily čerpadel a trysky. I přes použití kvalitního saponátu však doporučuji po ukončení čištění koberců vypustit nádobu na saponát, nalít do ní čistou vodu a vypustit ji pomocí čerpadla přes trysku na šamponovací hubici. Tak se vyhneme zbytečným poruchám způsobeným saponátem na čištění koberců.
Také doporučuji propláchnout hadice, stejně jako po vysávání mokrých nečistot.


?ešení některých problémů

Protože je vysavač elektrické zařízení, je nebezpečné pokoušet se o opravy svépomocí a proto jakýkoli zásah do vnitřní části přístroje přenecháme odborníkům. Jejich adresy najdeme na stránce Vyhledávání servisů.
Přesto můžeme sami odstranit některé drobné závady a proto si popíšeme možné příčiny některých z nich a jakým způsobem postupovat.

Protrhl se papírový filtrI nejmodernější vícevrstvý filtr může potkat nehoda
Je nutné okamžitě vyměnit papírový filtr a filtr před motorem. Ten je znehodnocen díky nečistotám, které zachytil. Před vložením nových filtrů je nutné odstranit všechny nečistoty z vnitřního prostoru vysavače.

Vysavač zapáchá
Pokud zápach nepřipomíná pálící se elektrické zařízení, je čas vyměnit všechny filtry. Po výměně filtrů je možné použít také vůni pro vysavače, která se vkládá vedle papírového filtru.

Jesliže zápach připomíná pálicí se elektrické zařízení, je nejlepším řešením vysavač vypnout a obrátit se na nejbližší autorizovaný servis. Příslušný autorizovaný servis najdeme na stránce Vyhledávání servisů.

Vysavač nedělá nic
Zkusíme zapojit vysavač do jiné zásuvky případně zkontrolujeme jističe, abychom vyloučili poruchu mimo přístroj. Pokud porucha není mimo přístroj, obrátíme se na autorizovaný servis.

Vysavač vydává nezvyklý zvuk
Když zjistíme, že vysavač je hlučnější než býval, může se jednat o závadu ložisek motoru. I v tomto případě je vhodné obrátit se na nejbližší autorizovaný servis. Motory vysavačů pracují při velmi vysokých otáčkách a potřebují průtok vzduchu pro svoje chlazení. Neřešená závada ložisek může mít za následek jejich zadření a tím zpomalení motoru, který přestává chladit a proto se může snadno přehřát a zničit. Výměna celého motoru je několikanásobně dražší než výměna ložisek.

Vysavač vydává zvuk, ale nesaje
Odpojíme sací hadici u vysavače a vyzkoušíme, zda vysavač saje přímo u bajonetu pro hadici.
Pokud vysavač saje, je ucpaná hadice, trubice nebo hubice.
Jestliže vysavač nesaje ani po odpojení hadic je nutná kontrola filtrů a pokud jsou v pořádku, opět nezbývá, než se obrátit na autorizovaný servis.
U vysavačů na mokré nečistoty může být uzavřen vstup do motoru plovákem, proto zkontrolujeme naplnění sběrné nádoby vodou, vylejeme-ji a zkusíme znovu zapnout.

Ze šamponovací trysky nestříká saponát, zvuk čerpadla je slyšet
Nejprve zkontrolujeme, zda jsou správně spojené hadičky vedoucí saponát z vysavače do trysky na šamponovací hubici. Také se přesvědčíme, že filtr na sací hadičce (košíček) v nádobce na saponát je průchozí. Jestliže jde sejmout, vyjměte jej a propláchněte proudem vody. Jeho průchodnost můžete vyzkoušet profouknutím.
Pokud je vše v pořádku, došlo s největší pravděpodobností k zalepení čerpadla saponátem a tedy nezbývá, než svěřit opravu autorizovanému servisu (prevence viz Šamponování koberců).


Pro Najdiservis.cz Miloš Chadt


Jak nakupovat automatickou pračku
Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
Jak nakupovat myčku nádobí
Jak nakupovat pečící troubu
Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
Jak nakupovat televizor
Jak nakupovat varnou desku
Jak nakupovat videokameru
Jak nakupovat vysavač
Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
Jak používat automatickou pračku
Jak pouŞívat fritovací hrnec
Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
Jak používat myčku
Jak používat vysavač
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Odmrazování mrazniček
Přehled služeb našich TV
Renovace kazet do tiskĂĄren
SluŞby na ÈT
SuĹĄenĂ­ ovoce
Symboly na prĂĄdle
Údržba řetězových pil
Databáze servisů obsahuje:
3422 záznamů
Poslední aktualizace stránek:

13.03.2016 17:17