Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak nakupovat vysavač

Jsem si jist, že kdybychom měli sestavit žebříček nejužitečnějších pomocníků v domácnosti, vysavač by získal jedno z předních míst.Víceúčelový vysavač Roventa s příslušenstvím Je tedy důležité vybrat správný typ vysavače tak, aby vyhověl všem požadavkům naší domácnosti.
V tomto článku se seznámíme s různými vlastnostmi a částmi vysavačů, podle kterých budeme vysavač vybírat. I když jsou některé vlastnosti totožné nebo obdobné, nebudeme se nyní zabývat vysavači centrálními a akumulátorovými.
Doporučuji také článek "Co je to vysavač", který popisuje jednotlivé konstrukční typy vysavačů a jejich možnosti.


Filtrace

Do vysavače je nasáván vzduch s nečistotami různé velikosti. Bylo by ideální, kdyby vzduch, který vysavač vrací do místnosti, byl absolutně čistý. Po vysávání pomocí vysavače s nedostatečnou filtrací je vzduch plný prachu, který se usazuje na nábytku. Z takového úklidu bychom asi neměli radost.
Proto jsou ve vysavačích používány různé filtry, které mají za úkol odstraňovat z procházejícího vzduchu nečistoty. Obecně platí, že čím více filtrů, tím by měl být na výstupu z vysavače vzduch čistější. Proto se u vysavačů setkáme s pojmem "X násobný filtrační systém", přičemž X je nejčastěji 4 až 7.
Záleží také na kvalitě použitých filtrů. Filtrace moderních vysavačů již dokáže odstranit i tak malé nečistoty jako jsou pyly nebo exkrementy roztočů.
Investovat do vysavače s lepší filtrací se vyplatí, především pokud je v domácnosti někdo alergický.

Papírové sáčky
Papírový sáček, kterému by se správně mělo říkat papírový filtr, odstraňuje a shromaž?uje největší nečistoty. Bývá až třívrstvý, přičemž každá další vrstva slouží k dokonalejší filtraci. Moderní papírové filtry zadržují většinu prachových Papírový filtr ETAnečistot o velikosti do 10 až 1ľm.
Jeho velikost přímo ovlivňuje velikost jeho povrchu, takže větší sáček má větší povrch a tedy k ucpání jeho pórů bude potřeba větší množství prachu - tedy déle vydrží.
Je výhodné, pokud je možné vstupní otvor papírového filtru lehce uzavřít po jeho vyjmutí z vysavače. Nečistoty se při neopatrné manipulaci z filtru nevysypou.
Papírový filtr se používá jen při suchém vysávání. Místo papírového filtru někdy výrobci nabízejí trvalý látkový filtr, který sice ušetří provozní náklady, avšak nemá tak dobré filtrační vlastnosti.

Filtr před motorem (Vzduchový fitr)
Je montován na vstupu do turbín. Slouží k zachytávání jemných nečistot, ochraně motoru v případě netěsnosti papírového filtru a může mít také antibakteriální, případně uhlíkovou vrstvu. Filtr může být omyvatelný, což snižuje provozní náklady. Zadržuje částice o velikosti asi 1 ľm.

Výstupní filtr
Je montován na výstupu vzduchu z motoru, zpravidla pod výstupní mřížkou. Slouží k odstranění velmi jemných částic prachu. U některých vysavačů je tento filtr několikavrstvý s antibakteriální případně uhlíkovou vrstvou pro zachycení zápachů. Například HEPA filtr zachytí s účinností 99,9% částice prachu o velikosti 0,3 ľm.
Výhodou je, pokud je možné filtry prát proudem vody.

Filtr pro mokré vysávání
Slouží také k zachycení zbytku neodloučené vody. Je zhotoven zpravidla z molitanu a nelze použít pro vysávání suchých nečistot. Je součástí vysavačů, které umožňují vysávání mokrých nečistot.

Vodní filtr
Používá se místo papírového sáčku (filtru). Nasávaný vzduch s nečistotami prochází vodou, kde vytváří vodní "bouři", při které nečistoty ze vzduchu zůstávají ve vodě, se kterou se na konci úklidu odstraní.
Ve vysavači s vodním filtrem je použit také filtr pro mokré vysávání a některý z výstupních filtrů.

Cyklonový filtr
Cyklonový filtr Dyson Ve vysavačích s filtrací pomocí cyklónového efektu je proudící rotující vzduch s nečistotami postupně urychlen až na rychlost přesahující rychlost zvuku. Při této rychlosti se z rotujícího proudu vzduchu odstředí i velmi lehké částečky nečistot. Také vysavače s cyklónovým filtračním systémem používají některý z výstupních filtrů na výstupu (HEPA filtr, elektrostatický filtr) a Mema filtry na vstupu do turbíny.


Příkon motoru a sací výkon

Další důležitou vlastností vysavače podstatně ovlivňující výsledek jeho práce je příkon motoru. S výkonem motoru je také spojen sací výkon vysavače, i když se nejedná o parametry na sobě přímo závislé. Sací výkon je kromě příkonu závislý také na počtu a konstrukci turbín, ale například také na průchodnosti filtrů.
Příkon domácích vysavačů se pohybuje zhruba od 600W do 2000W a sací výkon od 160 do 480W. Vyjímkou jsou vysavače akumulátorové a centrální.
Vysavače s nízkým příkonem stačí na hladké podlahy, ale pro vysávání koberců je nutné zakoupit vysavač s vyšším příkonem. Zvláště u výkonných typů je nutné, aby vysavač měl elektronické nastavení výkonu, což využijeme při vysávání prachu ze záclon, závěsů a dalších míst, kde by přiliš vysoký výkon mohl vadit.


Délka a uložení přívodního kabelu

Protože s vysavačem při úklidu procházíme celým bytem, je vhodné, aby přívodní kabel k němu měl vhodnou délku. Jestliže bychom každou chvíli zjistili, že musíme zapojit kabel do jiné zásuvky, abychom dosáhli do některého koutu místnosti, jistě by nás vysávání bavilo ještě méně. Proto se délka přívodního kabelu vysavačů pohybuje od 5 do 9 metrů. Někdy se v katalozích setkáme také s pojmem "akční rádius", který vyjadřuje součet délky přívodního kabelu délky vysavače, délky hadice, trubky a hubice.
Pro snadné uložení přívodního kabelu jsou některé vysavače vybaveny navijákem, který umožňuje jednoduše odvinout část kabelu a sešlápnutím tlačítka na vysavači jej navinout zpět.


Kontrolka sacího výkonu

Protože při zanešení filtrů dochází ke snížení sacího výkonu, mohou být vysavače vybaveny kontrolkou, která signalizuje nutnost výměny papírového filtru. U některých vysavačů je kontrola sacího výkonu realizována mechanickým ukazatelem podtlaku. Výměna papírového filtru je doporučena při poklesu sacího výkonu zhruba o 60% a na tuto hodnotu jsou také nastaveny kontrolky sacího výkonu.další stránka
Související články:
 • Vysavač
 • Jak nakupovat automatickou pračku
  Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
  Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
  Jak nakupovat myčku nádobí
  Jak nakupovat pečící troubu
  Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
  Jak nakupovat televizor
  Jak nakupovat varnou desku
  Jak nakupovat videokameru
  Jak nakupovat vysavač
  Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
  Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
  Jak používat automatickou pračku
  Jak pouŞívat fritovací hrnec
  Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
  Jak používat myčku
  Jak používat vysavač
  JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
  Odmrazování mrazniček
  Přehled služeb našich TV
  Renovace kazet do tiskĂĄren
  SluŞby na ÈT
  SuĹĄenĂ­ ovoce
  Symboly na prĂĄdle
  Údržba řetězových pil
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17