Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak používat akumulátory NiCd a NiMH


Třináctero pro používání NiCd a NiMH akumulátorů a baterií

 1. Používejte pouze akumulátory vhodné pro Vaše zařízení a Vᚠnabíječ. Vždy dbejte na správnou polaritu akumulátorů, akumulátor nezkratovávejte nebo ho neukládejte tam, kde hrozí nebezpečí, že se kontakty akumulátoru zkratují.

 2. NiCd akumulátory skladujte nejlépe ve vybitém stavu, NiMH akumulátory ve stavu nabitém. Oba typy akumulátorů doporučujeme skladovat při pokojové teplotě v suchém prostředí.

 3. NiCd akumulátory nabíjejte až před použitím. Vždy používejte odpovídající nabíječku. Nové akumulátory nebo akumulátory po dlouhodobém skladování dosahují plné kapacity až po provedení několika nabití a vybití. V případě možnosti pro první cyklus po dlouhodobém skladování použijte normální nabíjení (14-16 hodin) proudem odpovídající desetině jmenovité kapacity.

 4. Před nabíjením nech se teplota akumulátoru stabilizuje na pokojovou teplotu. Nabíjení v teplotách pod 15°C a nad 30°C se projeví v dalším cyklu poklesem kapacity.

 5. Při běžném používání je životnost NiCd akumulátorů cca 1000 cyklů a NiMH akumulátorů cca 500 cyklů.

 6. Při skladování akumulátorů dochází k samovybíjení. Při pokojové teplotě je toto samovybíjení přibližně 30% kapacity za měsíc. Se vzrůstající teplotou vzrůstá i samovybíjení.

 7. Ve vadné baterii nevyměňujte jen jeden článek nebo část akumulátorů, ale vždy celou sadu tak, aby akumulátory byly ze stejné výrobní série.

 8. V běžném provozu akumulátorů se tzv. „paměový efekt“ prakticky nevyskytuje. Nejčastěji tento efekt je zaměňován s následkem přebíjení akumulátorů, který způsobuje pokles kapacity v následném cyklu a snižuje životnost akumulátoru.

 9. Na akumulátory nepájejte, aby se neporušil bezpečnostní ventil, používejte akumulátory s letovacími praporky.

 10. Akumulátor násilně neotvírejte, mechanicky neničte, nevhazujte do ohně ani nevystavujte vysokým teplotám. Nefunkční akumulátory nevhazujte do domovního odpadu.

 11. Akumulátory se vyrábějí v provedení pro použití ve vysokých teplotách, pro velké odběrové proudy, pro trvalé dobíjení, se zvýšenou kapacitou apod. Při nákupu akumulátorů se pora?te o vhodném druhu akumulátoru pro Vámi požadovanou aplikaci.

 12. Pokud máte několik akumulátorů v jedné sadě, dodržujte konečné vybíjecí napětí 1V na článek. Mohlo by dojít k otočení polarity jednoho z článků, a tím úniku elektrolytu v něm a následovalo by trvalé snížení kapacity celé sady.
  K tomuto nejčastěji dochází u mobilních telefonů (telefon se sám vypne a přesto chceme poslat ještě jednu SMS), u autíček (samo se zastaví, ale po 10 minutách je schopno jet ještě pár metrů), u akumulátorového nářadí (nechce nám již utáhnout ani jeden šroub, ale po chvíli odpočinku ještě jeden utáhne) a u svítilen (necháme rozsvícenou svítilnu, dokud se ještě žhaví vlákno, i když už nám stejně neposvítí).


 13. K nabíjení akumulátorů a akumulátorových baterií používejte vždy vhodný typ nabíječů. Nabíječe, které jsou opatřeny hlídáním teploty (termistor uvnitř baterie nebo metoda „ΔT/Δt“) nebo hlídáním poklesu napětí na konci nabíjení (metoda "-ΔV" nebo "d2V/dt2") lze používat i k nabíjení jen částečně vybitých akumulátorů, aniž by to mělo vliv na pokles životnosti nebo kapacity v následujícím cyklu. Naopak akumulátorové baterie, které jsou vybíjeny jen částečně a k nabíjení se používá jedna z výše uvedených metod, dosahují výrazně delší životnosti než baterie, které vybíjíme ze 100%. (Tyto metody se používají např. u většiny GSM telefonů - jak v nabíječkách, tak v Hands-Free sadách, u nabíječů pro přenosné radiostanice nebo pro akumulátorové nářadí apod.).

Pro Najdiservis.cz Luděk Stehlík z firmy Battex


Jak nakupovat automatickou pračku
Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
Jak nakupovat myčku nádobí
Jak nakupovat pečící troubu
Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
Jak nakupovat televizor
Jak nakupovat varnou desku
Jak nakupovat videokameru
Jak nakupovat vysavač
Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
Jak používat automatickou pračku
Jak pouŞívat fritovací hrnec
Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
Jak používat myčku
Jak používat vysavač
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Odmrazování mrazniček
Přehled služeb našich TV
Renovace kazet do tiskĂĄren
SluŞby na ÈT
SuĹĄenĂ­ ovoce
Symboly na prĂĄdle
Údržba řetězových pil
Databáze servisů obsahuje:
3422 záznamů
Poslední aktualizace stránek:

13.03.2016 17:17