Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak používat automatickou pračku

Prací prášky

Používáme jen prášky a přípravky určené pro praní v automatických pračkách. Prací prášky, které nejsou určené pro automatické pračky, podstatně více pění. Jejich použití by mělo za následek vytvoření velkého množství pěny. Pračka zaplněná pěnou zpravidla přestane rozeznávat hladinu vody a může přetéct nebo se poškodit.Prášky na praní české výroby

Dávkování prášku, uvedené na každém obalu, si důkladně přečteme. Je zde uvedeno, jak dávkovat při různé tvrdosti vody. Tuto dávku považujeme za maximální. Použití vyššího množství prášku je neúčelné a prášek tak jen zbytečně vyplýtváme. Příliš vysoká dávka pracího prostředku může vést ke zvýšené tvorbě pěny, která brání v praní a výsledek bude díky tomu horší než při použití výrazně menší dávky prášku.
Také při máchání je obtížnější odstranit zbytky vysoké koncetrace pracího prášku. Vysoké dávky prášku mohou také způsobit tvorbu usazenin v pračce. I pro životní prostředí je šetrnější, pokud použijeme pracích prostředků co nejméně.
Protože moderní pračky pracují při praní s podstatně menším množstvím vody, bude také potřebné množství pracího prášku menší, než u starých praček.

Prací prášky a avivហplníme do oddělení násypky podle návodu k obsluze. Každá pračka má v násypce oddělení pro praní a aviváž. Většina praček má v násypce také oddělení na prášek pro předepírku a některé také pro bělící prostředky.
Prací prostředky vkládáme do pračky těsně před jejím spuštěním (pokud nepoužíváme funkci odloženého praní). Kdyby prostředky byly v pračce delší dobu, mohly by navlhnout a tím by se mohlo ztížit jejich vyplavování z násypky.

Avivហdávkujeme pod rysku na násypce. Pokud bychom nadávkovali víc, zaplaví se sifón a avivហokamžitě odteče do bubnu. U praček s předním plněním se někdy může stát, že při nadávkování přesně po rysku a prudším zasunutí násypky, také dojde k zaplavení sifónu a okamžitému vypuštění aviváže. Proto doporučuji neplnit oddíl na avivហaž po rysku max. Doporučuji nepřekračovat dávkování doporučené na obalu aviváže. Stejná pravidla platí pro použití bělících prostředků (pokud pro ně pračka má v násypce odělení).

Potřebujeme-li použít škrob, dávkujeme jej do nádobky na aviváž. Škrob však nesmí být příliš hustý, aby neucpal odtokový sifón násypky. Také platí vše, co bylo řečeno o aviváži.


Jak uspořit náklady při praní?

Moderní automatické pračky jsou nesporně podstatně úspornější než staré automatické pračky. Pracují s menším množstím vody a tedy méně vody ohřívají a pro méně vody je také třeba méně pracího prášku. Přesto však mají moderní pračky podstatně lepší výsledky při praní.
I přes tyto jejich úsporné vlastnosti můžeme ještě ušetřit správným a úsporným používáním pračky.
 • Využíváme maximální náplň pračky
  Při využívání maximální náplně pračky ušetřime nejen elektrickou energii, ale také vodu, prací prášek a čas. Při praní plné náplně pračky ušetříme oproti dvěma praním polovičního množství prádla až 35% elektrické energie.

 • Budeme využívat předepírku?
  Při použití moderních pracích prášků s vysokou účinností je předepírka nutné jen při opravdu velmi zašpiněném prádle. Když tedy předepírku nevyužijeme, ušetříme 5 až 15 % elektrické energie, vodu a prášek.

 • Jak teplou použijeme prací lázeň?
  Moderní prací prášky nevyžadují již tak teplou vodu. Praním při 60°C můžeme ušetřit, oproti praní při 90°C, až 50% elektrické energie.

 • Otáčky odstře?ování při následném sušení
  Pokud máme pračku se sušičkou a rozhodneme se prádlo sušit, je důležité, aby před sušením bylo prádlo co nejlépe vyždímáno.
  Je důležité si uvědomit, že sušení je energeticky velice náročné a tedy čím kratší dobu sušíme, tím lépe. Nutná délka sušení závisí na zbytkové vlhkosti a ta závisí na počtu otáček použítých při odstře?ování. Proto před sušením zvolíme co nejvyšší otáčky odstře?ování (pokud to materiál prádla umožňuje).

 • Správné dávkování pracích prostředků
  O tom, že je přiliš vysoká dávka pracích prostředků může být až škodlivá, jsem již psal. Také při snížení dávky prádla (poloviční dávce nebo úsporném programu), snížíme úměrně množství pracích prostředků.

Po ukončení praní

Pračka se po ukončení pracího cyklu sama zastaví. U některých programů (např. pro praní záclon) pračka končí svoji činnost s napuštěnou vodou z posledního máchání (s aviváží) ve vaně. Je to proto, abychom měli možnost vyjmout prádlo choulostivé na pomačkání nebo polámání vláken, ke kterému by mohlo dojít při dlouhém ležení ještě mokrého prádla v bubnu. V takovém případě nejprve nastavíme odčerpání vody a případné odstře?ování (jemné - nízké otáčky) a po jeho ukončení prádlo vyjmeme.

Po ukončení praní jsou z bezpečnostních důvodů ještě nějakou dobu (asi 1 - 3 minuty) blokována dvířka bubnu. Proto není možné před uplynutím této doby dvířka otevřít. Nepokoušejte se otevírat je násilím, mohlo by dojít k poškození pračky.

Prádlo nikdy nenechávejte v pračce dlouho, zejména je-li vlhké. Vlhké prádlo se může již po několika hodinách zapařit, což je zdrojem nepříjemného zápachu prádla. Při delším ponechání vlhkého prádla v pračce, může dojít ke vzniku plísní.

Po vytažení prádla z pračky nechte otevřená dvířka.

Někteří výrobci doporučují po praní uzavřít vodovodní kohoutek na přivodu pračky, jiní doporučují uzavřít vodovodní kohoutek a odpojit od přívodu elektrické energie pokud odjíždíme napřiklad na dovolenou.předchozí stránka  další stránka
Související články:
 • Jak nakupovat automatickou pračku
 • AutomatickĂĄ pračka
 • ZapojenĂ­ pračky
 • Jak nakupovat automatickou pračku
  Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
  Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
  Jak nakupovat myčku nádobí
  Jak nakupovat pečící troubu
  Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
  Jak nakupovat televizor
  Jak nakupovat varnou desku
  Jak nakupovat videokameru
  Jak nakupovat vysavač
  Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
  Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
  Jak používat automatickou pračku
  Jak pouŞívat fritovací hrnec
  Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
  Jak používat myčku
  Jak používat vysavač
  JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
  Odmrazování mrazniček
  Přehled služeb našich TV
  Renovace kazet do tiskĂĄren
  SluŞby na ÈT
  SuĹĄenĂ­ ovoce
  Symboly na prĂĄdle
  Údržba řetězových pil
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17