Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak nakupovat fritovací hrnec

V současné době nabízí nejrůznější výrobci širokou škálu fritovacích hrnců (fritéz) od nejednodušších až po komfortní fritézy.

Obsah fritézy
Prvním kritériem při výběru by měla být velikost fritézy. Fritovací hrnce se vyrábějí s obsahem od 1,5 do 3,5 litrů oleje. U věšiny fritéz odpovídá objem 2 litry zhruba 1 kg čerstvých nebo 0,8 kg zmrazených potravin. Univerzální fritéza Tefal Versalio Když si spočítáme kolik spotřebujeme při přípravě oběda bramborových hranolků (řízku a ostatních smažených jídel budeme připravovat méně), zjistíme jak velkou fritézu potřebujeme.
Z hlediska trvanlivosti fritovacího oleje je výhodnější fritéza s větším obsahem, kdy fritujeme např. hranolky na celý oběd naráz a tím olej projde menším počtem fritovacích cyklů a proto vydrží déle. Na druhé straně musíme vzít v úvahu, že větší množství oleje potřebuje více elektrické energie pro zahřátí na zvolenou teplotu a také cena oleje není zanedbatelná.

Materiál fritovací nádoby
Hliník - při fritování v hliníkových nádobách se (narozdíl od vaření) nemusíme obávat zdravotní závadnosti, přesto je použit především u levnějších fritéz.
Hliník potažený nepřílnavou vrstvou - výhodou je jednodušší odstraňování nečistot z fritovací nádoby. Nevýhodou je možnost mechanického poškození povrchu nádoby ostrými předměty.
Nerez (ušlechtilá ocel) - mechanicky vysoce odolný materiál. Jeho vyšší cena může ovlivnit cenu fritézy.

Tvar fritovací nádoby
Vyrábějí se fritézy s fritovacími nádobami kulatými, čtvercovými, obdélníkovými nebo oválnými. Tvar nádoby nemá žádný vliv na výsledky fritování. Pro snadné vylévání oleje z fritovací nádoby je vhodné, pokud je na nádobě vytvarována výlevka.

Termostat
Nejjednodušší fritézy mohou mít pevně nastavenou teplotu - zpravidla 190°C, nebo dvě přepínatelné teploty.
Fritézy s nastavitelným termostatem umožňují nastavení teplot v rozmezí zhruba 150 - 190°C. Výhodné je, když má termostat stupeň pro zmrazené potraviny.

Fritovací nádoba a topné těleso
Fritézy se skrytým topným tělesem a fritovací nádobou s rovným dnem patří mezi levnější typy. Jejich nevýhodou je nesnadné čistění díky nerozebíratelnosti. Jediným odnímatelným dílem je víko, které může být umyvatelné v myčkách nádobí.

Fritézy se skrytým topným tělesem, nakloněnou fritovací nádobou a rotujícím košem jsou někdy označovány jako rotofritézy. Důvodem vzniku této konstrukce byla úspora fritovacího oleje, kterého tyto fritézy používají zhruba polovinu (viz Princip a řez rotofritézou). Jsou také nerozebíratelné, ale některé typy řeší vylévání oleje pomocí hadičky, takže odpadá vylévání oleje přes okraj nádoby, při kterém se zpravidla fritéza nejvíce znečistí. Nevýhodou je vyšší pokles teploty oleje při vložení chladných potravin, který je kompenzován výkonnějším topným tělesem a finanční náročnost konstrukce, která se projevuje na ceně fritézy.

Fritéza Bosch Fritézy s topným tělesem ponořeným přímo v oleji zpravidla umožňují vyjmout celou fritovací nádobu a lehce ji umýt (často je povoleno mytí v myčce nádobí), spolu s dalšími odnímatelnými díly. Některé fritézy mají odnímatelnou část s kompletní elektrickou instalací a umožňují tak mytí všech ostatních dílů pod vodou.
Další výhodou těchto fritéz jsou tzv. chladné zóny, které zabraňují připalování drobků spadlých z fritovaných potravin a zvyšují tak dobu použitelnosti fritovacího oleje.

Víko fritézy
Výhodou je demontovatelné víko umyvatelné v myčce. Lákavým vybavením víka je průhledové okénko, které má však smysl především u fritéz, které umožňují zdvižení fritovacího koše bez otevření fritézy. Okénko se však rychle zamlží, proto je dobré pokud je okénko vybaveno stíráním (např.Turn & Clean).
Ve víku fritézy jsou zabudovány tukové a olejové filtry, proto jsou výhodné systémy pro jednoduchou výměnu (demontáž) filtrů i při umývání víka např. Clean Express.
Protože se na víku sráží voda z fritovaných potravin, může dojít, především při odklopení víka, k odkapání většího množství vody do horkého oleje a jeho rychlému vypaření. To zvyšuje riziko kontaktu s horkou párou při neopatrném otevření víka. Proto je výhodou, pokud je fritéza vybavena odkapávací nádobkou na sraženou vodu, která do ní stéká z víka během fritování a především při otevření víka. Nádobka je zpravidla umístěna na zadní části fritézy pod víkem.
Výhodné je také tlačítko pro otevření víka. Při stisku tohoto tlačítka se víko nadzvihne a pára unikne.

Fritovací koš
U fritovacího koše si všimneme především způsobu vyjmutí koše z fritovací lázně a držadla koše. Některé fritovací koše mají oddělené madlo, kterým koš před vyjmutím z fritovacího oleje zachytíme.
Madlo pevně spojené s košem urychluje manipulaci s košem.
Pokud má fritéza okénko, jsou výhodné systémy, které umožňují zvižení koše bez otevření víka fritézy a pohodlnou kontrolu fritovaných potravin.

Minutka
?astým doplňkem fritovacích hrnců jsou minutky. Jde o drobná časovací zařízení, která nás zvukovým signálem upozorní na předpokládaný konec doby fritování.

Filtr oleje
Významný vliv na životnost Užitečným pomocníkem je nádoba na fritovací olej firmy Tefal fritovacího oleje má jeho přefiltrování po každém fritování. Některé fritovací hrnce mají ve fritovací nádobě vložen velkoplošný kovový mikrofiltr, který nám umožní z oleje odstranit drobky z fritovaných potravin. Vyjímečně je u některých fritéz jako příslušenství dodávána nádoba na přechovávání oleje, ve které je tento filtr. Olej přelejeme přes filtr do nádoby a po jeho vychladnutí uchováváme v chladničce. Tuto nádobu je také možné zakoupit samostatně.
Také je možné použít papírové filtry, které dáváme při fritování do koše. Drobky se zachytí ve filtru. Nevýhodou těchto fitrů je nutnost použití nového filtru při každém fritování a nepříjemná manipulace s filtry nasáklými olejem.

Užitečné maličkosti
- Místo pro uložení přívodního kabelu umožňuje jednodušší uložení a manipulaci s fritézou.
- Bezpečnostní vypínání které vypne fritézu po dvou hodinách od zahájení fritování je zajímavým vylepšením, pokud máte v úmyslu při fritování odejít na delší dobu z kuchyně. Takovou situaci si však nedovedu v praxi představit.
- Kondenzer páry umístěný pod fritovací nádobou je novým systémem pro zabránění úniku par a pachů z fritézy. Pracuje na principu srážení par na studených kondenzačních patronách, které je před fritováním nutné namrazit v mrazničce.

Jak je z tohoto článku zřejmé, také fritézy mají mnoho možností a variant, které bychom měli při jejich nákupu zvažovat. Navíc s každým novým modelem nás čeká další možné vylepšení fritovacích hrnců. Jednou z posledních novinek v tomto oboru je univerzální fritéza, ve které můžeme díky širokému rozsahu nastavitelných teplot nejen fritovat, ale i vařit, dusit nebo zapékat....

Pro Najdiservis.cz Miloš Chadt


Související články:
 • Jak pouŞívat fritovacĂ­ hrnec
 • Jak nakupovat automatickou pračku
  Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
  Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
  Jak nakupovat myčku nádobí
  Jak nakupovat pečící troubu
  Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
  Jak nakupovat televizor
  Jak nakupovat varnou desku
  Jak nakupovat videokameru
  Jak nakupovat vysavač
  Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
  Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
  Jak používat automatickou pračku
  Jak pouŞívat fritovací hrnec
  Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
  Jak používat myčku
  Jak používat vysavač
  JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
  Odmrazování mrazniček
  Přehled služeb našich TV
  Renovace kazet do tiskĂĄren
  SluŞby na ÈT
  SuĹĄenĂ­ ovoce
  Symboly na prĂĄdle
  Údržba řetězových pil
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17