Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak nakupovat pečící troubu

Dnešní trouby jsou vybaveny řadou funkcí, které umožňují nejrůznější způsoby ohřevu. Proto bychom před nákupem pečící trouby, a už ve formě sporáku nebo vestavné trouby, měli vědět, co nám mohou tyto přístroje nabídnout a udělat si představu o tom, co od nich budeme požadovat.

Rozměry výrobků

Vestavné trouby se vyrábějí pro zabudování do skříněk o šířce 60 a 90 cm.
Volně stojící sporáky byly v minulosti hojně vyráběny sporáky v šířce 50 cm, které jsou již nahrazovány přístroji širokými 60 cm. Je možné zakoupit také sporáky o šířce 90 cm (85 cm).


Plynové pečící trouby

I přes příznivý poměr cen plynu a elektrické energie se dnes plynové trouby uplatňují především v celoplynových sporácích. Jejich vybavení se většinou omezuje na spodní a horní grilovací hořák. Omezená je také možnost regulace teploty, která může být provedena pomocí ventilu omezujícího přívod plynu nebo pomocí ventilu s termostatem, kdy je regulace možná v rozmezí zhruba 150 - 260°C.

Elektrické pečící trouby

Technické vybavení

Základní vybavení pečící trouby jsou dvě topná tělesa ukrytá pod vnitřním pláštěm trouby. Horní a spodní topné těleso pro horní a spodní ohřev. Tato tělesa jsou montována u všech trub.
Na horní vnitřní stěně bývá zabudováno jedno nebo více grilovacích těles, která ohřívají sálavým teplem shora. Při větším počtu těles je zajištěno jejich přepínání, které umožňuje použít malou nebo větší grilovací plochu. Výhodná jsou sklopná grilovací tělesa, která umožňují snadné čištění horní stěny trouby.
Sklopný gril pečící trouby Whirlpool V zadní stěně může být zabudován ventilátor, který zajišuje proudění vzduchu uvnitř pečícího prostoru trouby a tím rovnoměrné a rychlejší ohřívání potravin nebo rozmrazování.
Kolem turbíny ventilátoru může být montováno zadní kruhové topné těleso, pomocí kterého může být ohříván vzduch, který ventilátor vhání do prostoru trouby. Toto těleso je montováno jen současně s ventilátorem a je v provozu vždy jen současně s ním.
Stejně jako další vybavení může být systém zadního topného tělesa s ventilátorem pro přípravu pokrmů horkým vzduchem dále vylepšován tak, aby poskytoval ještě rovnoměrnější ohřev (např. systém Four-Flow).

Pro lepší manipulaci s pečícími plechy mohou být trouby vybaveny zařízením, které umožňuje vysunutí celého plechu mimo prostor trouby, aniž bychom ho museli vzít do rukou. Takovým zařízením jsou teleskopické výjezdy nebo výsuvné pečící vozíky. K některým pěčícím troubám je možné toto vybavení dokoupit.

Příjemné je také vnitřní osvětlení trouby, které nám umožňuje kontrolovat průběh vaření pohledem do osvětleného prostoru trouby. V mnoha případech to postačuje a my otevíráním trouby zbytečně nesnižujeme vnitřní teplotu a tím nejen nevystavujeme připravovanou potravinu teplotním výkyvům, ale také šetříme energii, kterou by trouba spotřebovala pro dohřátí pečícího prostoru na nastavenou teplotu.

Lepší čištění vnitřního prostoru trouby zajištují speciální povrchy. Nazývají se katalitické plechy, Pyroluxe, PerfectClean a pod. U těchto povrchů dochází ke spálení tuku na jejich povrchu při nastavení prázdné trouby na vysokou teplotu. Po zchladnutí lze vnitřní část touby lehce otřít od zbylého popela.

Princip ochlazování u pečící trouvy Ariston Pro ochlazování vnějšího pláště a madla dvířek může být v moderní pečící troubě zabudován ventilátor, který nasává studený vzduch na spodku trouby a žene ho pod vnějším pláštěm a přední částí okolo madla dvířek ven. Tím je madlo dvířek a okolní nábytek chráněn před horkem.

Dvířka některých trub jsou vybavena trojitým nebo dokonce čtyčnásobným sklem, které lépe zabraňuje prostupu žáru a udržuje tak vnější sklo dvířek přijatelně teplé. K některým pečícím troubám je možné doobjednat přídavné sklo dvířek.

Zejména pro přípravu grilovaných kuřat je užitečnou pomůckou otočný grilovací rožeň, který bývá umístěn bu? středem trouby nebo diagonálně. Pohon rožně zabezpečuje rovnoněřné propečení připravovaného pokrmu.

Pro náročné uživatele je v některých toubách možnost použití teplotní sondy, kterou zapíchneme do připravované potaviny a měříme teplotu uvnitř. Tento údaj pomáhá nám nebo elektronickým řídícím obvodům lépe rozpoznat stav pokrmu při jeho přípravě.

Ve skupině pro nejnáročnější uživatele nalezneme ještě další technické prvky, kterými jsou například kombinace s mikrovlnným ohřevem nebo s vařením v páře.

Při nákupu musíme počítat s tím, že do nové pečící trouby pravděpodobně nebudeme moci použít naše staré pečící plechy. Moderní pečící plechy mají jiné rozměry a zejména do trub, které využívají nuceného oběhu vzduchu pomocí ventilátoru je nutné použít speciální plechy, které mají po okrajích prolisované otvory a umožňují obtékání vzduchu.

další stránka
Související články:
 • Jak nakupovat varnou desku
 • Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
 • Jak nakupovat automatickou pračku
  Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
  Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
  Jak nakupovat myčku nádobí
  Jak nakupovat pečící troubu
  Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
  Jak nakupovat televizor
  Jak nakupovat varnou desku
  Jak nakupovat videokameru
  Jak nakupovat vysavač
  Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
  Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
  Jak používat automatickou pračku
  Jak pouŞívat fritovací hrnec
  Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
  Jak používat myčku
  Jak používat vysavač
  JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
  Odmrazování mrazniček
  Přehled služeb našich TV
  Renovace kazet do tiskĂĄren
  SluŞby na ÈT
  SuĹĄenĂ­ ovoce
  Symboly na prĂĄdle
  Údržba řetězových pil
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17