Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak používat myčku

Myčka nádobí je pomocníkem, který nereptá, neodmlouvá a tiše umývá nádobí. Aby nám dobře, spolehlivě a dlouho sloužila, potřebuje trochu naší péče.

Které nádobí je vhodné do myčky?

Myčka si velmi dobře poradí s nádobím z porcelánu, skla, varného skla, nerezové oceli a smalovaným nádobím.
Nevhodné pro mytí v myčce je stříbrné, zinkové, měděné, hliníkové nebo kovem zdobené nádobí, které v myčce tmavne a ztrácí lesk. Naštěstí se nádobí z těchto materiálů již příliš nepoužívá. Do myčky nepatří také sklo z olovnatého křišálu, slepované nebo malované a jiné umělecky zdobené nádobí. Stejně tak není vhodné v myčce umývat dřevěné nádobí, které může myčka poškodit vlivem dlouhého namočení a rychlého usušení.
Nádobí z plastů lze v myčce umývat, pokud snese vysokou teplotu, případně při snížené teplotě. Bez problémů snese mytí v myčce nádobí určené pro vaření v mikrovlnných troubách.


Mycí prostředky

Do myčky nádobí nelze použít běžné prostředky na ruční mytí nádobí. Při jejich použití by došlo k zaplnění myčky pěnou a jejímu následnému vyřazení z funkce. Při následujícím kroku by pravděpodobně, vlivem pěny v systému hladinového spínače, myčka přetekla.
Proto pro myčky používáme speciální prostředky.

Násypka mycích prostředků kombinovaná se zásobníkem na leštidlo Mycí prášek se sníženou pěnivostí plníme do násypky, která může být dělená na části pro hlavní mytí a předmytí. Pokud není násypka dělená, sypeme prášek pro předmytí přímo do prostoru myčky. Násypky jsou provedeny tak, aby umožňovaly použití i tekutého mycího prostředku. Při předmytí se vypláchne z části násypky prášek, ale v hlavní části násypky zůstane uzavřen prášek, který je uvolněn otevřením násypky až v průběhu hlavního mytí. Mycí prostředek plníme před každým mytím.

Leštidlo nezajišuje jen lesk, ale také zajistí stečení vody aniž by na nádobí zůstaly kapky. Tak nemohou na nádobí vzniknout skvrny od zaschlé vody. Leštidlo je tekuté a plníme jej do zásobníku, který bývá sdružen se zásobníkem na mycí prostředky. Zde lze zpravidla nastavit dávku, která je při automatickém dávkování použita. Na zásobníku bývá optický ukazatel naplnění. Kontrolujeme asi 1x za 20 mytí.
Dávku leštidla snížíme, jestliže se na skleničkách objevují stopy po stékání vody, mléčné skvrny nebo modravý povlak. Pokud jsou na sklenicích zaschlé kapky, je třeba dávku leštidla zvýšit.

Sůl je důležitá pro funkci dekalcifikátoru - odvápňovače. Kdyby dekalcifikátor fungoval delší dobu bez soli, mohl by se zničit. Proto musíme pravidelně sůl doplňovat. Zásobník soli je zabudován do dna myčky pod velkým šroubovacím víčkem. Do tohoto zásobníku se vejdou většinou 2 kg soli. U moderních myček bývá běžným vybavením kontrolka soli, která nás upozorní na nutnost doplnění. Používáme jen speciální sůl do myčky, která je pro tento účel přizpůsobena.

Pro příjemnou vůni v prostoru myčky, je na trhu řada přípravků, které citronse zpravidla umisují do prostoru horního koše myčky. Levnější řešení je použít mycí prášek s vůní, kterých je na trhu dostatek. Jako nouzové řešení je možno použít dva plátky citronu, jehož vůně zneutralizuje pachy.

Použíjeme-li tablety pro mytí v myčce, postupujeme podle návodu k nim.


První spuštění myčky

Po rozbalení nové myčky si nejprve řádně prostudujeme český návod k použití, který obdržíme od prodejce spolu s výrobkem. Poté myčku připojíme k odpadu, vodě a elektrické energii. Postup je (téměř shodný se zapojením pračky) popsán v článku Zapojení pračky.
Před prvním mytím je důležité naplnit zásobníky a nastavit dávkování soli a leštidla.
Zásobník soli nejprve naplníme vodou a poté ho naplníme solí. Přebytečná voda vyteče. Poté sůl zamícháme a nastavíme dávkování soli podle tvrdosti vody.
Jestliže nevíte jaká je tvrdost vody ve Vašem bydlišti, zavojejte do příslušné vodárny, kde Vám tento údaj sdělí. Někdy bývají k myčkám dodávány indikační proužky na proměření tvrdosti vody. Nejmodernější top modely myček si změří a nastaví tvrdost vody automaticky.
Zásobník leštidla naplníme a nastavíme do druhé čtvrtiny stupnice. Jeho přesné nastavení provedeme až podle výsledků mytí.
Nyní spustíme mytí bez nádobí a mycího prostředku. Opláchneme tak případné zbytky montážních tuků a zkontrolujeme zda jsme správně provedli připojení na vodu a odpad. Tím je myčka připravena k naplnění nádobím a prvnímu mytí.další stránka
Související články:
 • NĂĄdobĂ­ nevhodnĂŠ pro mytĂ­ v myčce
 • Myčka nĂĄdobĂ­
 • Jak nakupovat myčku nĂĄdobĂ­
 • Tablety pro myčky
 • Jak nakupovat automatickou pračku
  Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
  Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
  Jak nakupovat myčku nádobí
  Jak nakupovat pečící troubu
  Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
  Jak nakupovat televizor
  Jak nakupovat varnou desku
  Jak nakupovat videokameru
  Jak nakupovat vysavač
  Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
  Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
  Jak používat automatickou pračku
  Jak pouŞívat fritovací hrnec
  Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
  Jak používat myčku
  Jak používat vysavač
  JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
  Odmrazování mrazniček
  Přehled služeb našich TV
  Renovace kazet do tiskĂĄren
  SluŞby na ÈT
  SuĹĄenĂ­ ovoce
  Symboly na prĂĄdle
  Údržba řetězových pil
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17