Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak nakupovat myčku nádobí

Jedním z běžných užitečných pomocníku v domácnosti se stala myčka nádobí. Tyto přístroje nabízí řada výrobců v různých provedeních.

Myčka Ariston Jak pracuje myčka nádobí

Nádobí je v myčce ostřikováno proudy teplé vody se saponátem a tím jsou rozpouštěny a smývány nečistoty z nádobí. Poté je nádobí několikrát opláchnuto, aby se odplavily zbytky nečistot a saponátu. Do posledního oplachu je přidáno leštidlo, které zabezpečí, že voda nevytvoří kapky na povrchu nádobí. Tento poslední oplach je prováděn horkou vodou, která nádobí zahřeje. V posledním kroku je odčerpána voda a nádobí se suší. Sušení probíhá na principu samovolného odpaření vody z horkého nádobí. Podrobnější popis mycího cyklu najdete v článku Myčka nádobí.

Výhody použití myčky nádobí

Výhody myčky nádobí jsou nejen v tom, že nás zbaví nepříjemné práce a ušetří čas, který můžeme využít jiným způsobem.
Podle statistik je průměrná doba, která je potřeba k ručnímu mytí nádobí po třech jídlech čtyřčlené rodiny za den, 55 minut. To je za rok zhruba 14 dní. Dokážete si představit, že umýváte nádobí stejnou dobu, po kterou odpočíváte na dovolené?
I když nemyjete nádobí po třech jídlech denně a počet členů vaší rodiny je nižší, stejně stojí tento statistický údaj za úvahu.

Další nezanedbatelnou výhodou je úpora vody a energie na její ohřev. Při mytí nádobí a jeho oplachu ve dřezu spotřebujete zhruba 40 litrů teplé vody na umytí nádobí po jednom jídle. Při mytí nádobí pod tekoucí vodou je to až 70 litrů teplé vody.
Myčku, která je určena pro 12 sad nádobí, naplní čtyřčlená rodina zhruba za den, tedy třech jídlech. Spotřeba vody je podle typu myčky a použitého programu 14 až 30 litrů vody (oproti 120 až 210 litrům za tři ruční mytí). Z toho je jen část vody ohřívána na 40 až 70°C. Ohříváme tedy mnohem menší množství vody a z toho plyne nezanedbatelná úspora elektrické energie.
Podle statistických údajů je ruční mytí dražší až o 35%!

Při mytí v myčce není třeba utírat nádobí, které z myčky vyjmeme již suché.


Co musíme vědět před nákupem myčky

Velikost myčky
Při rozměrech zhruba (š x h x v): 60 x 60 x 85 cm je myčka určena pro 12 (14) souprav nádobí. Soupravou nádobí se rozumí jeden talíř hluboký, mělký a dezertní, šálek, podšálek a příbor.
Pokud máme dostatek místa, měli bychom uvažovat o tomto rozměru, zejména pokud je v domácnosti 3 a více osob. Prostor v této myčce umožňuje jednoduše umývat i větší hrnce a pekáče.

Rozměry přibližně (š x h x v): 45 x 60 x 85 cm má myčka nádobí pro 8 (9) souprav nádobí. Pokud máme nedostatek místa nebo je počet osob v domácnosti nízký, zvolíme tento rozměr. Nevýhodou je malý prostor pro případné mytí hrnců. Při využívání v domácnosti s větším počtem osob je třeba počítat s častějším mytím.

Stolní myčka nádobí pro 4 jídelní soupravy má přibližné rozměry (š x h x v): 55 x 45 x 45 cm. Lze umístit například na desku kuchyňské linky. Při mytí hrnců a pekáčů se do myčky vejde minimum dalšího nádobí. Není vhodná, pokud je v domácnosti 3 a více osob.

Umístění myčky
Podle způsobu zabudování rozlišujeme myčky volně stojící, která má často možnost podstavby a vestavné. Volně stojící myčku můžeme umístit vedle kuchyňské linky nebo kamkoli jinam. ?asto lze tento typ myčky odejmutím horní desky změnit na myčku podstavnou, která je určena pro zasunutí pod desku kuchyňské linky.

Plně integrovaná myčka Whirlpool Vestavné myčky tvoří samostatnou kategorii, která je konstrukčně přizpůsobena pro vestavění a zaintegrování do kuchyňské linky. Dvířka této myčky jsou přichystána na dodatečnou montហpanelu, jehož materiál je totožný s materiálem dvířek kuchyňské linky. Z takové myčky je potom v kuchyňské lince patrný jen ovládací panel. Pokud je myčka plně integrovaná, je ovládací panel na hraně dvířek, kde není vidět, takže skříňka s myčkou se nijak neliší od ostatních.

Připojení myčky
Myčka nádobí je připojena (stejně jako pračka) na vodu, odpad a elektrickou zásuvku, která musí mít samostatný okruh a jistič.


Vybavení myček

Mycí programy, které mohou myčky nabízet
 • Program pro mytí běžně zašpiněného nádobí má zhruba 60°C a je základním programem myček. U nejvyšších modelů je nahrazen automatickým programem.
 • Bio program myje zhruba při 50°C a lépe využívá enzimů obsažených v mycím prostředku. Je energeticky úsporný a vhodný také pro sklo a plastové nádobí.
 • Rychlý program pracuje zpravidla při 40°C a je vhodný na mírně zašpiněné nádobí, které nevyžaduje dlouhou dobu mytí.
 • Intenzivní program je určený pro velmi zašpiněné nádobí se zaschlými zbytky. Pracuje při teplotě mycí lázně většinou okolo 70°C a bývá nejdelším programem.
 • Senzorový nebo automatický program je umožněn až vybavením myček elektronickými senzory, které sledují průběh mytí a podle naměřených výsledků upravují průběh mycích cyklů. Pomocí inteligentního řízení mycího cyklu dosahuje myčka výborných výsledků mytí při extrémně nízké spotřebě vody a elektrické energie. Těmito programy jsou vybaveny nejvyšší modely myček
 • Oplach je nejkratší program, který opláchne nádobí ve studené vodě. Je určen k namočení nádobí. Použijeme jej, pokud přidáme nádobí do myčky, ale nechceme spouštět mycí program (např. proto, že myčka není zcela zaplněna). Nádobí se zbaví nejhorší nečistoty a hlavně se namočí, takže nedochází k dalšímu zasychání zbytků jídla, které mohou zbytečně komplikovat mytí.


Sušení nádobí
Princip sušení je u myček založen na zahřátí nádobí při posledním oplachu a odpařování vody z jeho povrchu pomocí takto získaného tepla. U běžných myček probíhá toto sušení po odčerpání vody z posledního oplachu samovolně. Některé myčky jsou vybaveny zařízením, které zajišuje proudění vzduchu v myčce a kondenzaci přebytečné vlhkosti (Jet Dry, Turbo - Dry, atd.). Tímto způsobem je dosaženo vyšší účinnosti sušení.


další stránka
Související články:
 • Myčka nĂĄdobĂ­
 • Jak pouŞívat myčku
 • Jak nakupovat automatickou pračku
  Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
  Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
  Jak nakupovat myčku nádobí
  Jak nakupovat pečící troubu
  Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
  Jak nakupovat televizor
  Jak nakupovat varnou desku
  Jak nakupovat videokameru
  Jak nakupovat vysavač
  Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
  Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
  Jak používat automatickou pračku
  Jak pouŞívat fritovací hrnec
  Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
  Jak používat myčku
  Jak používat vysavač
  JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
  Odmrazování mrazniček
  Přehled služeb našich TV
  Renovace kazet do tiskĂĄren
  SluŞby na ÈT
  SuĹĄenĂ­ ovoce
  Symboly na prĂĄdle
  Údržba řetězových pil
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17