Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Jak nakupovat mikrovlnnou troubu

Jak a proč koupit mikrovlnnou troubu

Mikrovlnná trouba je jedním z moderních pomocníků, kterými můžeme vybavit naše kuchyně. Víte, že tento užitečný pomocník vznikl vlastně náhodou?
To když si Dr. Percy Spencer při svém výzkumu v oblasti radiolokátorů všiml tepelných účinků mikrovlnnné energie na potraviny.


Jak pracuje mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba MoulinexZjednodušeně lze říci, že mikrovlny prochází izolanty, dorážejí se od kovových materiálů a rozkmitávají molekuly vody, tuku a cukru. ?ím rychleji kmitají molekuly látky, tím je látka teplejší.
Z tohoto principu je zřejmé, že narozdíl od běžného ohřevu, ohříváme přímo potravinu uvnitř, bez zbytečného ohřívání hrnce, vody a podobně.


Výhody použití mikrovlnné trouby
 • Kratší čas přípravy jídel
  znamená více volného času. Mikrovlnná trouba znatelně zkracuje dobu přípravy jidla - na polovinu nebo dokonce na třetinu.
 • Méně špinavého nádobí
  Především při ohřevu hotových pokrmů se projeví možnost ohřívat potraviny na stejném talíři, na kterém pokrm podáváme. Představme si případ, kdy ohříváme svíčkovou. Při klasickém ohřevu ušpiníme nádoby na omáčku, maso, napařování knedlíků a talíře. Při ohřívání pomocí mikrovlnné trouby dáme na talíř maso, omáčku i knedlíky a ohříváme vše současně.
 • Úspora elektrické energie
  Díky kratšímu času a přímému ohřevu potravin je spotřeba energie menší. Myslím, že do úspor musíme také započíst energii, kterou ušetříme na ohřevu teplé vody pro mytí nádobí, kterého myjeme méně.
 • Zdravá výživa
  Příprava pokrmů v mikrovlnné troubě zachovává v jídlech více vitamínů a minerálních látek. To se týká především zeleniny, kterou v mikrovlnné troubě připravujeme v minimálním množství vody. Také menší množství tuku, které používáme při přípravě jídel v mirovlnné troubě, je pro nᚠorganizmus prospěšné.
 • Pohodlí
  Potraviny stačí vložit do mikrovlnné trouby, zavřít dvířka a nastavit požadovaný ohřev. Mikrovlnná trouba na nás sama upozorní, že splnila svůj úkol. Při delším vaření stačí pokrm jen občas zamíchat.
 • Více možností při úpravách pokrmů
  Aby se co nejvíce rozšířily možnosti využití mikrovlnného ohřevu, vyrábějí se některé mikrovlnné trouby v kombinacích s dalšími možnostmi přípravy potravin. Mikrovlnné trouby mohou být vybaveny různými typy grilů a horkovzdušným ohřevem, jejichž použití může být kombinováno s působením mikrovln.


Co musíme vědět před nákupem

Abychom mohli vybrat mezi mnoha typy mikrovlnných trub, musíme si se zamyslet nad tím co od mikrovlnné trouby očekáváme, jak ji budeme využívat a kam ji umístíme.

Umístění
Některé mikrovlnné trouby se vyrábějí jako vestavné nebo s možností vestavby do skříňky kuchyňské linky. Vestavná mikrovlnná trouba Whirlpool Rámeček, který vymezuje v tomto případě prostor okolo mikrovlnné trouby zabezpečuje dostatečný přísun vzduchu pro chlazení výkonových částí. U některých mikrovlnných trub je v montážních pokynech vyžadován také prostor pro průchod vzduchu nad kuchyňskou linku za skříňkou.
Při postavení běžné mikrovlnné trouby do policové skříňky, musíme myslet na to, aby okolo přístroje byl prostor pro přísun a odtah vzduchu. Pokud umístíme mikrovlnnou troubu na jednoduchou polici nebo na desku kuchyňské linky je přístup vzduchu dostatečný.
Některé mikrovlnné trouby mají otevírání dvířek sezhora tak, že dvířka tvoří odkládací plochu. Otevřená dvířka by mohla, při umístění přístroje příliš vysoko, vadit v pohledu dovnitř.

Velikost
Velikost mikrovlnné trouby se posuzuje podle objemu vnitřního prostoru pro úpravu jídel.
Mikrovlnné trouby se vyrábějí ve velikostech od 14l s venkovními rozměry (vxšxh) např. 28x46x39cm do velkosti 34l s rozměry např. 33x56x52. Konkrétní rozměry se liší podle výrobce a typu mikrovlnné trouby.

Vybavení a kombinace
Mikrovlnná trouba bez přídavných zařízení se nejlépe hodí pro ohřev jídel, zozmrazování a vaření.
Pro připravu kuřat a mas s kůrkou je vhodná trouba kombinovaná s grilem.
Pokud rádi pečeme maso nebo moučníky a zapékáme, pořídíme si mikrovlnnou troubu kombinovanou s horkovzdušným ohřevem. U těchto trub je zpravidla zabudován i gril.
Mikrovlnné trouby mohou být kombinovány i s jiným zařízením. Příkladem je přístroj, který kombinuje vestavnou mikrovlnnou troubu s grilem a odsavačem par (typ Whirlpool AVM 955).
Mikrovlnné trouby jsou často vybaveny různými konstrukčními prvky pro lepší rozvrstvení mikrovln v ohřívacím prostoru. Může to být některý z dvojitých emisních systémů (D.E.S.,EMD, C.R.S, atd.) ve spojení se stěnovými reflektory (3D, C.R.S., atd.).
Pro lepší využití prostoru při ohřívání pokrmů přímo na talíři mohou být některé mikrovlnné trouby vybaveny zařízením umožňujícím použít dva otočné talíře nad sebou nebo příslušenstvím pro umístění dvou talířů na jeden otočný talíř. Některé mikrovlnné trouby umožňují použití speciálního talíře (pánve) pro přípravu pizzy, hranolků nebo koláčů. Tento talíř se působením mikrovln ve velmi krátké době rozehřeje na vysokou teplotu, která je ideální pro přípravu těchto pokrmů.

Z dalšího příslušenství může být u některých mikrovlnných trub napřiklad:
 • speciální nádoby pro vaření v páře
 • výklopný gril pro lepší údržbu
 • speciální rošty pro grilování v kombinaci s mikrovlnným ohřevem


Ovládání
Nejjednodušší mikrovlnné trouby mají mechanické ovládání, které umožňuje pomocí dvou knoflíků nastavit výkon a čas vaření. U kombinovaných trub je ještě třetí knoflík, kterým nastavujeme různé typy ohřevu a jejich kombinace.

Větší možnosti a komfort obsluhy poskytují mikrovlnné trouby s digitálním ovládáním, které jsou řízeny mikroprocesorem. Ve spojení se snímači průběhu úpravy pokrmů (teploty, vlhkosti atd.), je možno dosáhnout velmi vysokého komfortu obsluhy mikrovlnných trub (např. 6. smysl u mikrovlnek Whirlpool).
Tyto přístroje komunikují s uživatelem pomocí displeje, na kterém se znázorňují vybírané možnosti programů. Zpravidla jsou k dispozici přednastavené programy pro různé druhy jídel, možnost programování průběhu přípravy pokrmů, funkce pro rychlý ohřev, udržování teploty, odložení času začátku přípravy, funkce pro použití speciálního přislušenství, atd.

Cena
Ceny mikrovlnných trub závisejí na jejich vybavení, velikosti, funkcích a také na značce výrobku. Nejlevnější modely, které mají jen mikrovlnný ohřev a základní funkce můžeme zakoupit již od 2600,- do 10000,-Kč. Mikrovlnná trouba s grilem se nyní prodává za nejnižší ceny zhruba 3000,-Kč do 13500,-Kč a konečně mikrovlnné trouby s kompletním vybavením (gril i horkovzduch) mají cenu zhruba od 10000 Kč do 20000,-Kč.

Pro Najdiservis.cz Miloš Chadt


Související články:
 • Magnetron
 • Mikrovlny
 • EMD
 • Optiquick
 • RychlĂ˝ start
 • System Duo
 • Turbo - Defrost
 • Ultigrill
 • SystĂŠm C.R.S.
 • MikrovlnnĂĄ trouba
 • Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
 • Jak nakupovat automatickou pračku
  Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
  Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
  Jak nakupovat myčku nádobí
  Jak nakupovat pečící troubu
  Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
  Jak nakupovat televizor
  Jak nakupovat varnou desku
  Jak nakupovat videokameru
  Jak nakupovat vysavač
  Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
  Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
  Jak používat automatickou pračku
  Jak pouŞívat fritovací hrnec
  Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
  Jak používat myčku
  Jak používat vysavač
  JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
  Odmrazování mrazniček
  Přehled služeb našich TV
  Renovace kazet do tiskĂĄren
  SluŞby na ÈT
  SuĹĄenĂ­ ovoce
  Symboly na prĂĄdle
  Údržba řetězových pil
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17