Automatická pračka
MikrovlnnĂĄ trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u pračky
Zapojení pračky
SuĹĄenĂ­ ovoce
Jak používat myčku
JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Odmrazování mrazniček

Pokud v mrazničce narostla námraza, která přesahuje 0,5 až 1,5 cm je nutné tuto námrazu odstranit. Větší množství námrazy způsobuje zvýšení spotřeby proudu, zhoršuje výkonnost mrazničky a může vadit při manipulaci s košíky případně vnitřními dvířky mrazničky.

Nejprve se musíme postarat o potraviny, které při odmrazování vyjmeme z mrazícího prostoru chladničky.
Na vyjmutí potravin se připravíme tak, že před vlastním odmrazováním zapneme mrazničku na supermrazení (tuto funkci má většina moderních mrazniček) nebo nastavíme termostat na minimální teplotu (největší výkon). V takto nastavené mrazničce necháme potraviny více zmrazit několik hodin (3 - 12 hod).
Po této době vyjmeme potraviny z mrazničky.
Je dobré potraviny nějakým způsobem tepelně izolovat. Osobně mám v mrazničce všechny potraviny uloženy v zatavených igelitových sáčcích a tak mohu použít pro tepelnou izolaci obyčejné deky, ale lze použít cokoli, co sníží přístup teplého vzduchu k potravinám. Je vhodné naskládat potraviny do chladničky, tam ale zpravidla nebývá dost místa. Pokud má mraznička koše, je možné položit opatrně 2-3 koše na sebe. Každý koš jiným směrem, aby na sobě neležela plastová čela košů, která by se mohla poškodit.

Mrazničku vypneme (vypneme rychlomrazení, termostat nastavíme do polohy vypnuto). Je vhodné po dobu odmrazování vytáhnout přívodní šňuru za zásuvky. Nasadíme odtokové kanálky nebo je zprůchodníme. Zde záleží na provedení mrazničky. Přesný způsob by měl být popsán v návodu na použití výrobku.

 • Dvoudveřové chladničky s mrazničkou nahoře mají zpravidla odtokový kanálek na dně mrazničky, který ústí v chladničce. Zde bývá nejčastěji plastová zátka.

 • U stojících chladniček a kombinací jsou zpravidla ve dně mrazícího prostoru odtokové kanálky, do kterých je třeba nasadit trubičku nebo nádstavec, který je dodávaný spolu s novým přístrojem, případně rozložit gumový odtok, který je nainstalován ve spodní hraně mrazničky.

 • Truhlové mrazničky mají obvykle ve dně odtokový kanálek s plastovou zátkou, který ústí na přední stěně mrazničky a je zde přizpůsoben pro přistavení nádoby na rozmraženou vodu nebo ústí pod mrazničkou. V tom případě bývá k mrazničce dodávána plochá nádoba, do které lze sbírat vodu. ?asto je touto nádobou přepážka rozdělující vnitřní prostor mrazničky.

Nyní necháme mrazničku otevřenou a počkáme, až se led uvnitř rozpustí. Když se led již hodně rozpouští, můžeme opatrně odlupovat kusy ledu. K tomu použijte plastovou škrabku, která je zpravidla dodávána s novou mrazničkou.
Nikdy nepoužívejte kovové a ostré nástroje. Můžete poškodit výparník nebo vnitřní tank mrazničky!
Při velmi rozšířeném způsobu odmrazování mrazniček horkou vodou je třeba nepoužívat vařící nebo velmi horkou vodu. Je možné použít vodu zhruba do 50°C. Při použití teplejší vody by mohlo dojít k velkým teplotním rozdílům na kovovém výparníku, které výparníku rozhodně neprospívají. Stejně tak pokud se prudce ohřeje umělá hmota tanku, mohou se na ní objevit trhliny, které způsobí navlhání izolace a její následné neopravitelné poškození. V praxi jsem se setkal také s případem, kdy majitelka pomocí horké vody čistila odtokový kanálek v chladničce, bohužel se stejným výsledkem.

Po dobu odmrazování kontrolujte zda rozmrazená voda volně odtéká odtokovým kanálkem a udržuje jej průchodný.

Po rozpuštění všeho ledu vytřete prostor mrazničky, zapněte mrazničku a po chvíli vrate zpět potraviny. Pokud se nepodařilo potraviny dobře izolovat, můžeme na přiměřený čas zapnout rychlomrazení nebo nastavit termostatem vyšší výkon. Nezapomeňte vrátit toto nastavení do provozní polohy!

Závěrem ještě jedna rada, která s odmrazováním souvisí jen okrajově. Jestliže námraza v mrazničce rychle roste, může to být příliš častým otevíráním mrazničky, ale také nedokonale přiléhajícím těsněním dveří případně víka mrazničky. V tomto připadě doporučuji zavolat autorizovaný servis a těsnění nechat opravit nebo vyměnit.

Pro Najdiservis.cz Miloš Chadt


Související články:
 • ZamrzĂĄ odtok chladničky
 • MrazĂĄk - na skříni je voda
 • OdmrazovĂĄnĂ­
 • Jak nakupovat automatickou pračku
  Jak nakupovat fritovacĂ­ hrnec
  Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
  Jak nakupovat myčku nádobí
  Jak nakupovat pečící troubu
  Jak nakupovat sporĂĄk nebo vestavby
  Jak nakupovat televizor
  Jak nakupovat varnou desku
  Jak nakupovat videokameru
  Jak nakupovat vysavač
  Jak odstranit skvrny na prĂĄdle
  Jak pouŞívat akumulåtory NiCd a NiMH
  Jak používat automatickou pračku
  Jak pouŞívat fritovací hrnec
  Jak pouŞívat mikrovlnnou troubu
  Jak používat myčku
  Jak používat vysavač
  JakĂ˝ zvolit formĂĄt televizoru? 16:9 nebo 4:3
  Odmrazování mrazniček
  Přehled služeb našich TV
  Renovace kazet do tiskĂĄren
  SluŞby na ÈT
  SuĹĄenĂ­ ovoce
  Symboly na prĂĄdle
  Údržba řetězových pil
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17