Automatická pračka
Mikrovlnná trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u praÄŤky
ZapojenĂ­ praÄŤky
Sušení ovoce
Jak používat myčku
Jaký zvolit formát televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Obrazovka - CRT

I přesto, že se výrobci televizorů již dlouhou dobu pyšní výrobou plně trazistorových či integrovaných televizorů, stále převážná většina televizních přijímačů obsahuje jednu speciální elektronku. Tou elektronkou je obrazovka.

Princip obrazovky - katodovou paprskovou trubici (Cathode Ray Tube - CRT), objevil roku 1897 dr.Brown. Roku 1938 byla patentována první televizní obrazovka.

Princip funkce barevné obrazovky

Obrazovka je vzduchoprázdná skleněná baňka, jejíž přední část tvoří stínítko potažené luminiscenční látkou (luminoforem). V zadní části je umístěno takzvané elektronové dělo, které vysílá elektrony proti stínítku obrazovky. Podle množství elektronů, které dopadnou na určitý bod obrazovky, se rozsvěcuje luminofor.
Jestliže však má být přenesen celý obraz, je nutné elektrony vysílané elektronovým dělem vychýlit tak, aby zasáhly přesně ten bod stínítka, který se má rozsvítit. Z bodů různého jasu, se potom skládá celý obraz.
Proto jsou elektrony v horizontálním i vertikálním směru vychylovány elektromagnetickým polem vychylovacích cívek. Paprsek elektronů je tímto systémem vychylován zleva doprava a shora dolů velikou rychlostí, takže lidskému oku rozzáření jednotlivých luminiscenčních bodů splyne a člověk má dojem, že vidí stabilní obraz.
Rychlost se kterou je vychylován elektronový paprsek je taková, že za vteřinu přejede paprsek 15 625 x zleva doprava a 50 x shora dolů (u 50Hz televizorů).

Aditivní míchání barev
Aditivní míchání barev
Má-li být obraz barevný, je třeba zobrazit tři základní barvy, ze kterých se pomocí různého jasu každé barvy skládá celé barevné spektrum. ?ervenou (R), zelenou (G) a modrou (B). Proto jsou v barevné obrazovce tři elektronová děla a stínítko je složeno z trojic barevných luminoforů. Elektronové paprsky z jednotlivých elekronových děl osvítí trojici luminiscenčních bodů, které leží velmi blízko sebe. Protože od určité vzdálenosti vnímá lidské oko tuto trojici bodů jako jeden, je výsledná barva součtem velikosti jednotlivých barevných světel (aditivní skládání barev).
Aby bylo zajištěno, že každý paprsek z příslušného elektronového děla zasáhne správnou barvu luminoforu, je v malé vzdálenosti od stínítka vložena stínící maska s přesnými otvory, která zabrání zasažení luminoforů jiné barvy.

Obdobně konstruovaná obrazovka se používá také v počítačových monitorech.

Pro najdiservis.cz Miloš Chadt


Související články:
 • SECAM
 • 100 Hz televizor
 • 0-9, A-F, G-L, M-R, S-Z
  100 Hz televizor
  24-bit Color
  32-bit Color
  3D systém
  3D-i systém
  6th Sense u mikrovlnky
  6th Sense u myÄŤky
  6th Sense u praÄŤky
  A.I.R
  Accelerator Board
  Access
  Access Time
  Active-Matrix Display
  Add
  Adware
  Akční rádius
  AktivnĂ­ SMS
  Aqua Stop
  Auto Cook
  Auto Defrost
  Auto Half Load
  Auto Shut - Off
  Auto Tracking Control System
  Auto Weight Crisp
  Auto Weight Defrost
  Automatická pračka
  Barevná hloubka
  Bezpečnostní dvířka
  Bio Step
  Bit
  Black
  Bravoska
  Byte
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17