Automatická pračka
Mikrovlnná trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u praÄŤky
ZapojenĂ­ praÄŤky
Sušení ovoce
Jak používat myčku
Jaký zvolit formát televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Automatická pračka

Historie

K prvním způsobům praní patřilo praní na potocích a řekách, kdy se prádlo máchalo ve vodě a nečistoty se z prádla vytloukaly dřevěnou holí.
Asi 2500 let před naším letopočtem vynalezli Sumerové mýdlo, které praní usnadnilo. Způsob praní ale zůstal téměř stejný i po vynálezu valchy, až do doby vlastně ne tak vzdálené.
Historická vířivá pračka se ždímačkou První patent na průmyslový stroj na praní zaregistroval angličan John Tyzacke roku 1691. Další krok ve vývoji praček byl stroj pro průmyslové praní prádla patentovaný roku 1849, který fungoval v hornickém městě San Francisku za doby zlaté horečky v jedné z prvních veřejných prádelen.

První stroj, který by se dal nazvat domácí pračkou, se skládal ze dvou půlkulatých valch. První z nich tvořila vanu na prádlo a druhá se kývala v první. Mezi těmito plochami bylo prádlo. To umožnilo použít při praní horkou vodu, protože pradlena již nemusela do prací lázně namáčet ruce.

Další vývoj praček přinesl vířivé pračky, které praly na principu neustálého pohybu prací lázně i prádla a pračky bubnové, jejichž princip využívá i většina dnešních moderních praček prodávaných u nás. Také se začaly používat válcové ždímačky, kde se prádlo ždímalo protahováním mezi pogumovanými válci. Tyto pračky byly s rozvojem elektrifikace vybavovány elektromotory a odtud byl již krůček k pračkám poloautomatickým a automatickým.

Jak fungují automatické pračky?

Moderní bubnové automatické pračky umějí předepírat, prát, ždímat a některé i sušit.

Každý program pračky je rozdělen na řadu činností (předepírka, praní, máchání, odstře?ování) a ty jsou děleny do kroků, které probíhají bu? po nějaký čas nebo dokud není dosažen nějaký cíl.
?ízení a přepínání těchto kroků podle zvoleného programu má na starosti programátor, který může být elektromechanický nebo v nejnovějších pračkách elektronický. Jak a co pračka v tom kterém kroku dělá (nebo má dělat), jak jsou kroky po sobě seřazeny, určuje tedy programátor ve spolupráci s různými čidly, která zjišťují kolik vody je v bubnu, jaká je její teplota, u moderních praček také otáčky motoru a u praček s elektronickým řízením (viz pračky Fuzzy Logic) čistotu vody, polohu bubnu a další údaje, podle kterých se rozhoduje o dalším průběhu praní.

Popišme si tedy, jako příklad funkce, program hlavního praní, které se skládá z praní, několika máchání a odstře?ování.

Pračka Fagor Při praní pračka v prvním kroku uzamkne pomocí speciální závory dvířka a napustí vodu do bubnu. Voda protéká přes násypku, kde vyplaví připravený prací prášek. Po sepnutí tlakového hladinového spínače (čidla zjišťujícího množství vody) programátor zastaví napouštění a přepne na praní a ohřev vody.
Při praní se otáčí buben zpravidla střídavě na obě strany. Podle frekvence otáčení je praní bu? jemnější nebo účinnější. Některé pračky při ohřevu zastaví na nějakou dobu pohyb bubnu, aby se voda neochlazovala o stěny vany a bubnu a rychleji se ohřála. Po zahřátí prací lázně na požadovanou teplotu (podle zvoleného programu) je zastaveno ohřívání vody a může ještě nějakou dobu probíhat praní.
V posledním kroku praní pračka odčerpá vodu do odpadu. Předtím ji může ochladit připuštěním studené vody, aby vypouštěná voda nebyla příliš horká a nepoškodila plastové odpadní potrubí. To je dobré i pro prádlo, které tak postupně chládne a nepřechází prudce do studené vody.

Máchání začíná napouštěním vody, pokračuje po určitou dobu střídavým otáčením bubnu a končí vypouštěním. Aby bylo prádlo řádně zbaveno chemických pracích prostředků, které by naší kůži právě neprospěly, je máchání několikrát opakováno. Při máchání je napouštěno více vody, což ovšem neovlivňuje příliš náklady na praní, protože jde o vodu studenou, která se neohřívá. Při napouštění vody pro poslední máchání vyplaví pračka z násypky do vany aviváž.

Odstře?ování u starších praček spočívalo jen v okamžitém roztočení bubnu do určitých otáček a současném vypouštění odstředěné vody. Přitom prádlo nemělo možnost rozvrstvit po obvodu bubnu a výsledkem byla jeho značná nevyváženost. To bylo často důvodem pro silných vibrací a nestabilního chování praček.
Proto dnešní moderní pračky používají motory s možností plynulého řízení otáček a za pomocí elektroniky pračka na začátku odstře?ování nejprve prádloModerní typ motoru pro pračku rozloží po obvodu bubnu a postupně roztáčí až do vysokých otáček. Tím se dosahuje postupného odstředění a tedy snížení hmotnosti prádla a dalšího snížení vlivu případného mírného nerovnoměrného rozložení prádla. Je zde brán v úvahu fakt, že i když pračka používá vyspělé mechanizmy pro rozložení prádla, nikdy není možno dosáhnout ideálního stavu.
V některých případech, například při praní jednoho těžkého nasákavavého kusu prádla, je dokonce dosáhnutí vyvážení bubnu nemožné. Proto moderní pračky umí tento stav rozpoznat a samy sníží nastavené otáčky ždímání. Díky těmto vlastnostem je možné u moderních praček používat při ždímání i velmi vysoké otáčky a tím dosahovat nízkých úrovních zbytkové vlhkosti prádla, která je výhodná především pokud prádlo následně sušíme v sušičce.

U praček kombinovaných se sušičkou je možnost automatického přechodu programu na sušení po ukončení praní. Protože jsou však pračky se sušičkou zpravidla konstruovány na 5 kg prádla při praní a 2,5 kg při sušení je možné využít této funkce jen při praní poloviční náplně prádla.


Pro Najdiservis.cz Miloš Chadt


Související články:
 • Jak nakupovat automatickou praÄŤku
 • Jak používat automatickou praÄŤku
 • ZapojenĂ­ praÄŤky
 • 0-9, A-F, G-L, M-R, S-Z
  100 Hz televizor
  24-bit Color
  32-bit Color
  3D systém
  3D-i systém
  6th Sense u mikrovlnky
  6th Sense u myÄŤky
  6th Sense u praÄŤky
  A.I.R
  Accelerator Board
  Access
  Access Time
  Active-Matrix Display
  Add
  Adware
  Akční rádius
  AktivnĂ­ SMS
  Aqua Stop
  Auto Cook
  Auto Defrost
  Auto Half Load
  Auto Shut - Off
  Auto Tracking Control System
  Auto Weight Crisp
  Auto Weight Defrost
  Automatická pračka
  Barevná hloubka
  Bezpečnostní dvířka
  Bio Step
  Bit
  Black
  Bravoska
  Byte
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17