Automatická pračka
Mikrovlnná trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u praÄŤky
ZapojenĂ­ praÄŤky
Sušení ovoce
Jak používat myčku
Jaký zvolit formát televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Indukční ohřev

Průmyslový indukční ohřev je znám již více než sedmdesát let, avšak jeho využití pro vaření se začíná ve větší míře rozšiřovat až nyní.

Při využití běžného elektrického ohřevu pomocí odporové topné spirály (plotýnkový vařič, sklokeramická varná deska), prochází vzniklé teplo izolantem, kovovou nebo sklokeramickou deskou a teprve potom je předáváno dnu hrnce, ve kterém vaříme. Tento přechod je zdrojem velkých tepelných ztrát, především pokud k sobě obě plochy přesně nedoléhají (vznikne vzduchová mezera, která špatně vede teplo) nebo při znečištení plotýnky případně dna hrnce. Naproti tomu je při indukčním ohřevu ohříváno přímo dno hrnce.

Jak je to možné?
Když vodičem prochází střídavý proud, indukuje se pomocí elektromagnetického pole v dalším blízkém vodiči elektrické napětí.
Pokud vodič nahradíme vodivou plochou, kterou v tomto případě bude tvořit dno hrnce, bude v této ploše vznikat napětí, které se ihned uzavírá a tvoří takzvané vířivé proudy. Tyto proudy zahřívají přímo dno hrnce.

Tento jev známe například u transformátorů, kde se jej snažíme minimalizovat, protože způsobuje ztráty ohříváním železného jádra.

princip funkce indukčního ohřevu

U indukčního vaření jsou pod sklokeramickou deskou zabudovány cívky, které napájí měnič napětím o frekvenci 25 až 35 kHz. Při položení hrnce nad cívku se ve dně kovové nádoby indukují vířívé proudy a ohřívají přímo dno hrnce.

Protože vířivé proudy vznikají jen v kovových materiálech, povrch varné desky zůstává i při zapnutém ohřevu chladný.

Hlavní výhodou tohoto způsobu ohřevu je především vysoká účinnost, protože vlastní elektronika spotřebuje maximálně 6% energie a ztráty v indukční cívce a dalších konstrukčních prvcích nepřesahují 4%. Z toho vyplývá, že zhruba 90% elektrické energie je přeměněno na teplo ve dně hrnce. Vaření probíhá rychleji při podstatně menší spotřebě elektrické energie.
Protože se povrch varné desky ohřívá jen od teplého hrnce, nepřipalují se na něm potraviny a velmi snadno se čistí. Stejně tak riziko popálení od vřelého povrchu varné desky je podstatně nižší.

Nevýhodou tohoto způsobu vaření je nutnost použít pro vaření jen nádobí z vodivého a zmagnetizovatelného materiálu. Vhodné je nádobí ze smaltovaného plechu, litiny a oceli, naopak u nádobí ze skla, keramiky a dalších podobných materiálů k ohřevu nedojde.

Pro Najdiservis.cz Miloš Chadt


0-9, A-F, G-L, M-R, S-Z
GlassProtect
Gril Quartz Ultrarapid
HEPA filtr
Hertz (Hz)
Hightronic display
Holiday
Hořáky SABAF
Hřebenový filtr
Hvězdičky u chlazení
Hygienizer
Ice Party
Indukční ohřev
Infradálkové ovládání
Inteligentní sporák
Interpolace
Jet Defrost
Jet Dry
Jet Start u mikrovlnky
Jet Start u varné desky
Jet u peÄŤĂ­cĂ­ trouby
Jog & Shuttle
Kaskádové praní
Keep Warm u mikrovlnných trub
Keep Warm u peÄŤĂ­cĂ­ch trub
Klimatická třída
Li-Ion akumulátory
Li-Pol akumulátory
Low - Frost
LTI
Databáze servisů obsahuje:
3422 záznamů
Poslední aktualizace stránek:

13.03.2016 17:17