Automatická pračka
Mikrovlnná trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u praÄŤky
ZapojenĂ­ praÄŤky
Sušení ovoce
Jak používat myčku
Jaký zvolit formát televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Myčka nádobí

Myčka nádobí je dnes jedním z mnoha přístrojů v našich domácnostech. Zbavuje nás nutnosti vykonávat nepříliš příjemnou práci, šetří náš čas, vodu, elektrickou energii a tedy peníze.

Historie

Pokusy o konstrukci stroje na mytí nádobí byly učiněny někdy před rokem 1850. Jedním z nich byla dřevěná myčka poháněná klikou, kterou vidíte na nákresu.
První motorem poháněná myčka nádobí vznikla v americkém státě Ilinois roku 1886. Vynalezla ji Josephine Cochranová. Vadilo jí zdlouhavé mytí nádobí po slavnostech, které často pořádala. První stroj na mytí nádobí vypadal jinak než dnešní myčky nádobí. Byl to kotel s horizontálně uloženým kolem, na které se pomocí drátěných držáku připevňovalo nádobí. Pohon kola zajišťoval motor. Kolo rozstřikovalo vodu se saponátem a ta myla nádobí.
V roce 1893 vystavovala Josephine Cochranová svoji myčku nádobí na světové výstavě v Chicagu, kde sklidila velký úspěch. Od té doby myčka nádobí prošla dlouhým vývojem v mnoha výrobních společnostech až do podoby, ve které ji známe dnes.

Jak funguje myčka nádobí

Mytí je v myčce rozloženo do několika kroků. Při nejdelším programu myčka postupně předmývá, myje, oplachuje, leší a suší nádobí.

Po zapnutí myčka otevře přívodní ventil a napouští vodu. Při dosažení správného množství vody zastaví hladinový spínač napouštění a pustí topení a oběhové čerpadlo. Oběhové čerpadlo vytváří potřebný tlak a žene vodu do ostřikovacích ramen, které omývají nádobí. Když je voda zahřáta na určenou teplotu, vypne se topení a mytí pokračuje ještě určitý čas. Po uplynutí tohoto času se vypne oběhové čerpadlo a zapne vypouštěcí čerpadlo, které odsaje všechnu vodu do odpadu.
Tento cyklus je použit jako hlavní myti i předmytí. Při předmytí je voda zahřáta na nižší teplotou a saponát se vyplavuje z části násypky pro předmytí. Hlavní mytí má teplotu podle nastaveného programu a otevírá se při něm hlavní část násypky.
Když je nádobí umyto, následuje několik cyklů oplachu, který probíhá ve studené vodě bez saponátu, stejným způsobem jako při mytí a má za úkol zbavit nádobí zbytků saponátu.
Leštění probíhá při posledním oplachu, který je prováděn horkou vodou. Leštidlo je v průběhu tohoto oplachu nadávkováno pomocí dávkovače leštidla, který bývá sdružen se zásobníkem na mycí prostředek. Na konci tohoto cyklu je odčerpána voda a začíná sušení. myčka nádobí Ariston Díky leštidlu voda zklouzne z nádobí a nezanechá kapky. Zbytek vlhkosti se u základních modelů odpařuje z horkého nádobí samovolně po určitý čas, u myček s nuceným sušením vzduch cirkuluje pomocí vestavěné turbíny a kondenzuje na chladnější části myčky nebo je míchán se studeným vzduchem a vypouštěn mimo myčku. Tím je dosažena vyšší účinnost sušení.

Všechny myčky nádobí pracují na stejném principu, který může být různě modifikován. Můžeme si vybrat z řady mycích programů, které se liší teplotou vody, intenzitou mytí nebo dokonce mohou mít rozdílný tlak čerpadla. Nejmodernější myčky nádobí jsou řízeny procesorem, který pomocí čidel zjišťuje různé hodnoty (teplota, hladina vody, množství nečistot v mycím roztoku, tvrdost vody atd.). Z toho pozná jak probíhá program a řídí jeho další průběh tak, aby výsledky mytí byly výborné při minimální spotřebě vody, energie a času.

V myčkách bývá zabudováno zařízení na odvápňování vody - dekalcifikátor.
Toto zařízení pracuje na principu chemického zadržování vápenatých sloučnin na povrchu chemické náplně a jejího odbourávání pomocí soli. Tím změkčuje vodu a zabraňuje vzniku bílých kapek nebo skvrn na umytém nádobí.
Při napouštění prochází voda chemickou náplní dekalcifikátoru, který z ní odstraňuje vápenaté sloučeniny. V jednom z kroků programu je ze zásobníku nadávkována sůl do prostoru s chemickou náplní a tím dochází k její regeneraci.

Pro najdiservis.cz Miloš Chadt


Související články:
 • Jak nakupovat myÄŤku nádobĂ­
 • Jak používat myÄŤku
 • 0-9, A-F, G-L, M-R, S-Z
  100 Hz televizor
  24-bit Color
  32-bit Color
  3D systém
  3D-i systém
  6th Sense u mikrovlnky
  6th Sense u myÄŤky
  6th Sense u praÄŤky
  A.I.R
  Accelerator Board
  Access
  Access Time
  Active-Matrix Display
  Add
  Adware
  Akční rádius
  AktivnĂ­ SMS
  Aqua Stop
  Auto Cook
  Auto Defrost
  Auto Half Load
  Auto Shut - Off
  Auto Tracking Control System
  Auto Weight Crisp
  Auto Weight Defrost
  Automatická pračka
  Barevná hloubka
  Bezpečnostní dvířka
  Bio Step
  Bit
  Black
  Bravoska
  Byte
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17