Automatická pračka
Mikrovlnná trouba
100 Hz televizor
Fuzzy Logic
6th Sense u praÄŤky
ZapojenĂ­ praÄŤky
Sušení ovoce
Jak používat myčku
Jaký zvolit formát televizoru? 16:9 nebo 4:3
Jak používat automatickou pračku
zadejte klíčové slovo:

Dvouletá záruční doba a co se mění?
Občanský zákoník - novelizace
Sada mobilního telefonu je jeden výrobek
Zpětný odběr výrobků
Občanský zákoník - O prodeji
Kasa.cz
Euronics.cz
Eta.cz
Obchodní-dům.cz
eProton.cz
Vltava.cz
Hej.sk
Obchodny-dom.sk
Mikrovlnná trouba


Historie

Mikrovlnná trouba je jedním z vynálezů, který vznikl jako vedlejší produkt.
V roce 1946 se Dr. Percy Spencer zabýval výzkumem, který souvisel s radary a přitom si všiml tepelných účinků mikrovlnné energie na některé látky. Na základě tohoto objevu zkonstruoval první mikrovlnnou troubu.
První mikrovlnná trouba používala vodní chlazení magnetronu a musela být připojena k vodovodnímu řádu. Vážila 340kg, byla vysoká 165 cm a její cena byla 5000$.
První mikrovlnná trouba měla chlazení vodou
Obrázek první mikrovlnné trouby z
www.gallawa.com

K většímu rozšíření mikrovlnných trub začalo docházet až když byl vyvinut nový lehčí, menší a vzduchem chlazený magnetron. V USA se začaly mikrovlnné trouby prosazovat v domácnostech kolem roku 1975 a v Evropě se začaly hojně používat teprve po roce 1980.
Princip mikrovlnného ohřevu se uplatnil také v průmyslu při sušení dřeva, korku, tabáku, kůže, při restaurátorských pracech atd.


Jak funguje mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba využívá pro ohřev potravin jedinečných vlastností mikrovln, které procházejí izolanty, odrážejí se od kovů a jsou absorbovány tuky, cukry a vodou, které svým působením ohřívají.

Přístroj se skládá z mechanických, elektrických a elektronických části.
Ve dvojitém kovovém obalu, který slouží také k bezpečnému uzavření mikrovln uvnitř přístroje, jsou v prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm umístěny ovládací mechanické nebo elektronické obvody a výkonové obvody.
?ástí tohoto obalu jsou také speciální dvířka, která jsou díky kovové fólii s přesnými otvory průhledná, avšak bezpečně brání úniku mikrovln. Prostor uvnitř vnitřního pláště tvoří ohřívací prostor pro potraviny.

Ovládací obvody slouží především k "dávkování" mikrovln do vnitřního prostoru mikrovlnné trouby. Jejich neméně důležitou funkci je bezpečné vypnutí magnetronu při otevření dvířek trouby, čímž je zajištěno, že se mikrovlnná energie nedostane mimo prostor trouby.
Mikrovlnná trouba Whirlpool U moderních mikrovlnných trub jsou obvody ovládání řešeny s použitím mikroprocesorů, což umožňuje vysoce komfortní ovládání. Lze využívat různých předprogramovaných funkci pro různé druhy potravin. Při spojení s různými snímači (teplota, vlhkost...) lze pomocí procesoru automaticky ovlivňovat průběh vaření a využívat dalších výhod.
Některé mikrovlnné trouby jsou kombinovány s grily a horkovzdušným ohřevem, které dále rozšiřují využití těchto přístrojů.

Výkonové obvody mají za úkol připravit vysoké napětí a žhavící napětí pro srdce mikrovlnné trouby - magnetron. Ten vyrobí mikrovlnnou energii, která je odváděna do vnitřního ohřívacího prostoru vlnovodem a tam při průniku potravinami rozkmitává jejich molekuly a tím je ohřívá.


Výhody vaření v mikrovlnné troubě

Rychlost
Protože mikrovlny intenzivně ohřívají přímo potravinu uvnitř, zkracuje se doba vaření na polovinu až třetinu.
Méně nádobí
Protože jídla mohou být ohřívána a podávána na stejných talířích, odpadá nám práce s mytím nádobí.
Úspora energie
Odpadá zbytečný ohřev hrnců, vody ve které se vaří a značně se zkracuje čas vaření. To vše přispívá k podstatným úsporám elektrické energie.
Zdravá vyživa
Příprava jídel v mikrovlnné troubě zachová v jídle vitamíny. Také zabraňuje ztrátě bílkovin a minerálních solí. Menší spotřeba tuků znamená rovněž správnější výživu.
Pohodlí
Mikrovlnná trouba si sama ohlídá čas přípravy, můžete se v klidu věnovat jiným činnostem. Při delším vaření stačí pokrm jen občas zamíchat.


Pro najdiservis.cz Miloš Chadt


Související články:
 • Magnetron
 • Mikrovlny
 • Jak nakupovat mikrovlnnou troubu
 • Jak používat mikrovlnnou troubu
 • 0-9, A-F, G-L, M-R, S-Z
  Magenta
  Magnetron
  Master Spray
  MechanickĂ˝ Sleep
  Megalogic
  MEMA™ filtr
  Micro Power
  Mikrofiltr
  Mikrovlnná trouba
  Mikrovlny
  Možnost zobrazení různých formátů obrazu
  MP3
  MSO
  Multi Fresh
  Multisystém
  Multizone
  Myčka nádobí
  Nesené příslušenství
  NexTView
  NexTView Link
  Ni-Cd akumulátor
  Ni-MH akumulátory
  NTSC
  Obrazovka - CRT
  Optiquick
  PAL
  Paměťový efekt
  ParkovacĂ­ poloha
  PDC
  PIP
  Pixel
  Polykristal
  Postcardware
  Databáze servisů obsahuje:
  3422 záznamů
  Poslední aktualizace stránek:

  13.03.2016 17:17